Czy leczenie zębów na NFZ odbiega jakością od leczenia prywatnie?
Autor: gamadent

Usługi stomatologiczne w naszym kraju mają charakter mieszany. Część z nich – dość ograniczona – dostępna jest w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, co oznacza, że pacjenci z nich korzystający nie są zobowiązani do uiszczania żadnych opłat. Z części usług można skorzystać wyłącznie prywatnie, co wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. Wielu pacjentów stoi przed dylematem, jaką opcję wybrać: dentysta na NFZ czy może prywatnie? Zastanówmy się, czy leczenie zębów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia odbiega jakością od leczenia prywatnego i co będzie korzystniejszym rozwiązaniem.

Leczenie zębów na NFZ lub prywatnie. Jakie zabiegi refunduje NFZ?

Osoby ubezpieczone mogą korzystać z leczenia stomatologicznego, które częściowo jest refundowane – wspomnieliśmy o tym we wstępie. Trzeba pamiętać, że świadczenia stomatologiczne finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia odbiegają pod pewnymi względami od tych, za które musimy zapłacić. Tym, co może zniechęcać, jest czas oczekiwania. Warto jednak wiedzieć, że jest on różny w różnych gabinetach stomatologicznych. Korzystanie z bezpłatnej pomocy stomatologa nie oznacza, że będziemy musieli na wizytę czekać miesiącami. Dentyści z naszego gabinetu starają się, aby sprawnie przyjmować pacjentów, którzy tego potrzebują. Co ważne, Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje wszystkich zabiegów, jakim możemy poddać się w gabinecie stomatologa. I tak raz w roku każdy z nas może skorzystać z zabiegu usunięcia kamienia, ale już zabieg piaskowania, który specjaliści zalecają po usuwaniu złogów nazębnych, refundowany nie jest. W efekcie profilaktyka chorób przyzębia – jeśli ograniczymy się wyłącznie do oferty Narodowego Funduszu Zdrowia – nie jest pełna. Rozwiązaniem jest usunięcie kamienia w ramach NFZ i dokupienie wyłącznie piaskowania.

Leczenie zębów u ortodonty na NFZ – oferta tylko dla dzieci

Jak wygląda kwestia leczenia u lekarza ortodonty w ramach opieki NFZ? Jeśli chodzi o leczenie ortodontyczne, to wyłącznie dzieci mogą korzystać z oferty Narodowego Funduszu Zdrowia. Osoby dorosłe muszą ponieść koszty we własnym zakresie. Żaden gabinet stomatologiczny nie zaoferuje im nieodpłatnego prostowania wad zgryzu. Nie wynika to jednak z braku dobrej woli gabinetu czy przychodni, ale uregulowań prawnych, które w tym zakresie obowiązują.

Czy wyrwanie zębów jest refundowane przez NFZ?

Wielu pacjentów zastanawia się, czym różnią się wypełnienia zębów na NFZ a wykupione prywatnie? Bardzo istotne różnice dotyczą stosowanych wypełnień. W przypadku zębów trzonowych i przedtrzonowych pacjenci, którzy ukończyli osiemnaście, lat mogą liczyć na wypełnienia amalgamatowe. W przypadku zębów położonych między kłami stosowane są wypełnienia chemoutwardzalne. Z kolei materiały światłoutwardzalne, które powszechnie wykorzystywane są w gabinetach prywatnych, nie są w ogóle objęte refundacją. Wypełnienia amalgamatowe są niezwykle kontrowersyjne. Przede wszystkim wskazuje się na rtęć, która zawarta jest w amalgamacie, a która jest substancją toksyczną. Aby takie wypełnienie założyć, stomatolog musi usunąć znacznie więcej tkanek zęba niż wówczas, gdy sięga po wypełnienie światłoutwardzalne. Warto również pamiętać, że wypełnienie amalgamatem może skutkować podrażnieniem miazgi w momencie, kiedy pijemy gorące napoje bądź jemy gorące potrawy. Jest to mało komfortowe i może poważnie utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Lepsze wypełnienie zęba na NFZ za dopłatą – czy to możliwe?

Wiele osób zastanawia się, czy można dopłacić za lepszą plombę? Niestety nie ma takiej możliwości, aby przykładowo, wybrać leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia i dopłacić jedynie do wypełnienia zęba (z wykorzystanie środków lepszej jakości). Pacjent musi jasno zdecydować: kompleksowe leczenie danego zęba na NFZ lub prywatnie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie mu tutaj żadnych rozwiązań pośrednich.

Ekstrakcja zęba na NFZ

Ekstrakcja zębów zawsze traktowana jest przez lekarzy stomatologów jako ostateczność, jednak czasami nie ma żadnych szans na uratowanie zęba i konieczne jest jego usunięcie w gabinecie dentystycznym. Czy można usunąć ząb na NFZ? Jak najbardziej. Świadczenia gwarantowane obejmują ekstrakcję każdego zęba, również metodą chirurgiczną. Zabieg (chirurgiczna ekstrakcja) jest wykonywany przede wszystkim u osób posiadających tzw. zęby zatrzymane, głównie są to ósemki zwane potocznie zębami mądrości. Ze względu na swoją specyficzną lokalizację, często pozostają w kości i nie są widoczne w jamie ustnej. Dzięki zastosowaniu znieczulenia, procedura jest całkowicie bezbolesna dla pacjenta. Warto podkreślić, że jest to dość skomplikowany zabieg stomatologiczny, obarczony ryzykiem wielu powikłań zdrowotnych, takich jak m.in.:

  • perforacja zatoki szczękowej,
  • uszkodzenie koron i korzeni zębów sąsiednich,
  • uszkodzenie nerwu zębodołowego dolnego.

Zabieg operacyjny może też dotyczyć zębów nadliczbowych lub np. kłów w szczęce. Specjaliści chirurgii szczękowo-twarzowej wykonują tego typu zabiegi w ramach kontraktu z NFZ. Należy wspomnieć, że w ramach leczenia na NFZ pacjent może skorzystać nieodpłatnie ze znieczulenia bez względu na rodzaj zabiegu stomatologicznego, jakiemu się poddaje. W zależności od potrzeb może to być znieczulenie powierzchniowe, przewodowe lub nasiękowe.
Zastanawiając się, czy zęby leczyć odpłatnie, czy też w ramach refundacji przez NFZ, warto pamiętać, że zabiegi stomatologiczne są wykonywane przez tych samych lekarzy. Zakres refundowanych zabiegów jest wprawdzie nieco mniejszy, ale doświadczony stomatolog zrobi wszystko, aby nawet pacjent z okrojonym budżetem był naprawdę zadowolony.

Udostępnij ten artykuł!