Czy można wybielać zęby w ciąży?
Autor: gamadent

Aktualizacja: 28.02.2022

Każdy chciałby cieszyć się pięknymi, zdrowymi zębami w śnieżnobiałym kolorze. Niestety kawa, herbata, buraki i inne produkty silnie barwiące, zaniedbania higieniczne, indywidualne uwarunkowania – wszystko to sprawia, że kolor zębów pozostawia wiele do życzenia. Współczesna stomatologia nie zostawia jednak pacjentów samych sobie. Oferuje szereg metod, dzięki którym można cieszyć się pięknym kolorem zębów. Czy jednak w okresie ciąży również można zęby wybielać?

Czy będąc w ciąży, można wybielać zęby? 

Stomatolodzy, a także ginekolodzy zgodnie twierdzą, że ciąża to nieodpowiedni moment na wybielanie zębów. Panie, które chcą zatroszczyć się o kolor uzębienia, powinny przełożyć to na czas już po porodzie. Co istotne, tyczy się to nie tylko profesjonalnych zabiegów w gabinetach stomatologicznych, ale również wybielania w domowych warunkach za pomocą specjalnych pasków czy żeli.

Dlaczego w ciąży lepiej zrezygnować z wybielania zębów?

Powodów można wskazać kilka.

  • Przede wszystkim w okresie ciąży rozwijający się w łonie matki maluch czerpie ze zgromadzonych w jej organizmie zapasów wapnia. W efekcie dochodzić może do naprawdę znacznego osłabienia zębów. Nie warto więc dodatkowo pogarszać ich kondycji, stawiając na wybielanie.
  • Podczas zabiegów wybielania stosuje się silne substancje o działaniu wybielającym. Najczęściej są to nadtlenek wodoru bądź nadtlenek karbamidu. Kiedy ulegają one rozkładowi, uwalnia się tlen. Teoretycznie oddziałuje wyłącznie na szkliwo zębów. Może jednak zdarzyć się tak, że przyszła mama przypadkowo połknie preparat. Wówczas istnieje ryzyko, że dotrze on do płodu, wywołując poważne uszkodzenia struktury DNA komórek. Może do tego dojść również na skutek kontaktu substancji z dziąsłami.
  • Jeśli chodzi o preparaty drogeryjne, to należy pamiętać, że nie badano ich bezpieczeństwa dla przyszłych mam, a także rozwijającego się w łonie płodu. Nie można więc niczego pewnego powiedzieć na temat ich bezpieczeństwa. Tak naprawdę nie wiadomo, czy dostępne w drogerii wybielające paski, pasty i żele nie odbiją się negatywnie na zdrowiu maluszka.

Wybielanie zębów w ciąży — szkodzi, czy nie szkodzi?

Tak naprawdę nie ma żadnych badań, które wskazywałyby, że wybielanie zębów w czasie ciąży odbije się negatywnie na płodzie. Ale nie ma również takich badań, które jasno wskazywałyby, że jest to dla rozwijającego się maluszka w pełni bezpieczne.

Ciąża uznawana jest za jedno z przeciwwskazań do wybielania zębów. W Krakowie — w naszych gabinetach — nie przeprowadzamy tego typu zabiegów u przyszłych mam. W świetle braku wyników badań, które jasno wskazywałyby, że takie zabiegi są dla nienarodzonego jeszcze dziecka bezpieczne, lepiej nie ryzykować. Zęby można wybielić już po porodzie – kilka miesięcy zwłoki nie jest problemem.

Dlaczego warto wstrzymać się z decyzją o wybielaniu zębów?

Kobiety ciężarne często skarżą się na mdłości i wymioty, przez co zęby są narażone na kontakt z kwasami żołądkowymi. Mają one niezwykle szkodliwe działanie na szkliwo, doprowadzając do jego rozmiękczania, co niesie ryzyko powstawania mikrouszkodzeń i próchnicy. Poza tym jako że środki wybielające są stosowane bezpośrednio na szkliwo, to łatwo wnikają one do układu pokarmowego, a tym samym mogą przedostać się do płodu.

Jak dbać o piękny uśmiech w ciąży?

Dentyści odradzają wybielanie zębów kobietom w ciąży, niezależnie od tego, czy jest ono przeprowadzane w gabinecie, czy w domowym zaciszu. Można jednak stosować metody bezinwazyjne o bardziej zapobiegawczym charakterze, które ochronią przed pogorszeniem się koloru szkliwa oraz kondycji zębów.

  • Pierwszym istotnym elementem jest dokładna higiena jamy ustnej. Należy dbać o zęby staranniej niż normalnie, na przykład poprzez ich mycie po każdym posiłku.
  • W trakcie ciąży często pojawia się uczucie suchości w gardle, dlatego warto pić więcej wody niż zazwyczaj.
  • Zalecane jest również regularne płukanie jamy ustnej, co najmniej kilka razy w ciągu dnia.
  • Kobiety będące w ciąży muszą pamiętać o zdrowym odżywianiu, w szczególności o dostarczaniu wystarczającej ilości wapnia, od którego w szczególności zależy zdrowe i mocne szkliwo. Ponadto mogą spożywać pokarmy mające naturalne wybielające właściwości, takie jak jabłka, truskawki i winogrona, jako że zawierają one rozmaite kwasy pozwalające redukować przebarwienia.
  • W walce o piękny uśmiech warto także pomyśleć o ograniczeniu spożywania barwiących pokarmów i napojów. Pomocne będzie także często korzystanie z nici dentystycznych. W czasie ciąży zaleca się również co najmniej dwukrotne udanie się do stomatologa w celu przeprowadzenia przeglądu uzębienia.

W jakim czasie po ciąży można wybielić zęby?

Domowe lub profesjonalne wybielanie zębów można przeprowadzić dopiero po zakończeniu okresu karmienia piersią. Jeśli kobieta jest pewna co do tego, że nie będzie dłużej podawała maluszkowi pokarmu, może umówić się na wizytę u stomatologa. Należy jednak pamiętać o tym, że bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania tego rodzaju zabiegu jest próchnica oraz paradontoza. Najpierw należy zatem wyleczyć schorzenia zębów, które mogły pojawić się w okresie ciąży.

Udostępnij ten artykuł!