Czy RTG zęba jest bezpieczne?
Autor: gamadent

Do podstawowych badań diagnostycznych w stomatologii należy badanie radiologiczne. RTG może zostać zlecone nie tylko w celu zobrazowania poszczególnych zębów, ale także stawu skroniowo-żuchwowego, kości twarzoczaszki i tkanek kostnych szczęki albo żuchwy. Dzięki badaniu radiologicznemu można wykryć choroby nowotworowe, a także sprawdzić, jak rosną zęby. RTG w stomatologii jest badaniem wykonywanym od bardzo wielu lat. Są jednak pacjenci, którzy mają wątpliwości, czy badanie to jest dla nich całkowicie bezpieczne.

Kiedy lekarz zleca wykonanie RTG?

RTG zęba to kilka różnych metod diagnostycznych, a nie tylko popularne prześwietlenie zęba. Pod tym pojęciem kryje się zarówno punktowe prześwietlenie zęba, jak i pantomografia (zdjęcie to uwzględnia nie tylko zęby, ale także żuchwę, szczękę oraz stawy skroniowo-żuchwowe, nazywane jest zdjęciem panoramicznym), tomografia komputerowa, jak i cefalografia (inaczej nazywana cefalometrią – badanie to wykorzystywane jest najczęściej w leczeniu ortodontycznym, zleca się jego wykonanie na każdym etapie leczenia). Wskazaniem do wykonania badania RTG zęba jest bardzo często zaplanowany zabieg ekstrakcji (wyrwania zęba). Lekarz może zlecić prześwietlenie również tym pacjentom, u których podejrzewa kamicę ślinianek czy torbiele. Tego typu badania RTG zaliczane są do badań wewnątrzustnych. Oprócz nich wykonywane są badania zewnątrzustne. Ten rodzaj prześwietlenia zlecany jest tym pacjentom, którzy doznali urazów w obrębie twarzoczaszki na skutek choroby czy pobicia. Wykonanie RTG zęba zalecane jest także przed zabiegiem wstawiania implantów zębowych. Badanie RTG pozwala też wykryć próchnicę, której lekarz nie jest w stanie stwierdzić gołym okiem.

Czy badanie RTG jest bezpieczne?

Badania radiologiczne mają wiele zalet. Są przede wszystkim badaniami zupełnie bezbolesnymi. Są to także badania bardzo precyzyjne. Ich plusem jest również to, iż są one zupełnie bezpieczne dla pacjenta. RTG może być groźne tylko wtedy, gdy będzie wykonywane bardzo często. Dawka promieniowania, które przyjmuje pacjent jest bardzo niewielka. Aby dodatkowo ją zmniejszyć, badanie wykonuje się, zabezpieczając pacjenta specjalnym, wykonanym z ołowianej gumy fartuchem lub kołnierzem. RTG zębów nie wykonuje się u kobiet w ciąży, gdyż nawet mała dawka promieniowania może okazać się szkodliwa dla nienarodzonego dziecka. Badanie rentgenowskie nie powinno też być wykonywane u dzieci. Na RTG zęba nie powinny też zgłaszać się kobiety w trakcie menstruacji. Pomiędzy kolejnym badaniem RTG a poprzednim powinno być przynajmniej sześć miesięcy przerwy.

Chętnych, aby dowiedzieć się więcej o naszej ofercie w zakresie badań radiologicznych, zapraszamy na stronę https://gamadent.pl/radiologia-stomatologiczna/.

Udostępnij ten artykuł!