Bóle zębów – co może być ich przyczyną?
Autor: gamadent

Na co dzień nie zastanawiamy się nad stanem własnego uzębienia, aż do momentu gdy pojawi się uciążliwy ból. Bardzo często okazuje się, że przyczyną jego pojawienia się jest poważniejszy problem stomatologiczny. Głównym powodem takiego stanu rzeczy, a zarazem najczęściej spotykanym, jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, która przyczynia się do powstania próchnicy. Niesłuszne bagatelizowanie pierwszych objawów może przyczynić się do powstania poważniejszych problemów, których zlekceważenie może okazać się opłakane w skutkach.

Kolejnym powodem pojawienia się bólu zębów jest nadwrażliwość na zimne i gorące napoje oraz pokarmy. Jeśli jednak ból nie mija mimo upływu czasu lub nasila się, możemy zacząć obawiać się powstania stanu zapalnego dziąseł, spowodowanego np. złamaniem zęba. Innymi przyczynami mogą być zakończone niepowodzeniem zabiegi dentystyczne, w szczególności leczenie kanałowe lub założenie wypełnienia. Jednak najgroźniejszą przyczyną odczuwania bólu jest martwica miazgi zęba. Nieleczona może prowadzić do powstania niebezpiecznej dla zdrowia zgorzeli. Warto jednak pamiętać o stosowaniu profilaktyki zamiast leczenia. Najlepszą ochroną przed bólem zębów jest prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne u dentysty.

Jakie są inne możliwe przyczyny dolegliwości bólowych zębów?

Pacjenci, którzy odwiedzają lekarza stomatologa na NFZ lub prywatnie często zmagają się z zapaleniem zatok szczękowych. Jak to możliwe? Otóż toczący się stan zapalny wywiera  ucisk na nerw trójdzielny, prowadząc do powikłań stomatologicznych, takich jak np. dotkliwy ból zębów.  Jednostronny ból twarzy w okolicach szóstki, siódemki, czy ósemki może świadczyć o zapaleniu zatok szczękowych od zębów. Z kolei, jeśli odczuwamy ból obustronny, towarzyszy mu uczucie drętwienia zębów, wówczas możemy podejrzewać niezębopochodne zapalenie zatok  np. w związku z przebytą chorobą przeziębieniową, które powinno być leczone przez doświadczonego lekarza laryngologa, a nie stomatologa. Zdarza się, że całkowicie zdrowe zęby bolą od zapalenia ucha. W tym przypadku również  warto skorzystać z konsultacji laryngologicznej.

Męczące bóle zębów mogą być też spowodowane noszeniem protezy, szczególnie w okresie adaptacyjnym, gdy pacjent nie przyzwyczaił się jeszcze do jej obecności w jamie ustnej. Jednak tego typu dolegliwości bólowe powinny minąć samoistnie w ciągu 2-3 tygodni. W przeciwnym razie rekomendujemy wizytę u stomatologa. Być może proteza została źle dopasowana i doszło do uszkodzeń mechanicznych, które są źródłem bólu. Jak długo może trwać ból zębów? To kwestia bardzo indywidualna i nie da się w 100% przewidzieć, kiedy dyskomfort minie.

Co powoduje dolegliwości bólowe dolnych zębów?

Jeśli pacjent cierpi z powodu bólu dolnych zębów, przyczyną dyskomfortu jest najczęściej nacisk wyrzynającego się zęba na łuk zębowy lub dziąsła. Ból można łagodzić, stosując zimne kompresy lub przyjmując ogólnodostępne leki przeciwbólowe. Ulgę pacjentowi mogą przynieść też płukanki jamy ustnej ziołami o dobroczynnym działaniu, może to być np. rumianek, czy liście mięty i szałwii.

Odontalgia, czyli co robić, gdy bolą zęby?

Każdy lekarz dentysta zgodnie przyzna, że chcąc pozbyć się bólu zęba, najpierw trzeba znać jego podłoże. By poznać konkretną przyczynę dolegliwości bólowych zębów i odzyskać komfort funkcjonowania, warto niezwłocznie skonsultować się z doświadczonym lekarzem stomatologiem. Zwlekając, tak naprawdę nie rozwiążemy problemu, możemy jedynie narazić się na znacznie poważniejsze konsekwencje zdrowotne i nierzadko związane z tym długie oraz kosztowne leczenie. Warto mieć świadomość, że powikłania stomatologiczne przy nieleczonych zębach mogą objąć serce lub nawet mózg. Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie lekceważyć bólu zębów!

Udostępnij ten artykuł!