Promocja

Wybielanie zębów lampą Beyond (laserem, zimnym światłem) lub techniką nakładkową w cenie 600zł

NFZ
Dentysta Kraków

Stomatologia Estetyczna Stangel Sp. P.

Płać kartą
Klimatyzacja
Parking
A A A

Co to jest kamień nazębny?

Kamień nazębny, czyli zmineralizowana płytka nazębna, bezustannie zagraża naszym zębom. Nalot na zębach tworzy się już w kilka chwil po umyciu zębów, jednak nasze zęby są najbardziej narażone na jego powstawanie po posiłkach. Resztki jedzenia sprawiają, że na zębach powstaje błona z białka, która po kilku godzinach zmienia się w białawy nalot. Jeśli nie zostanie usunięty, na skutek mineralizacji stwardnieje i zamieni się właśnie w kamień nazębny.

Kamień odkłada się u wszystkich, jednak pewne czynniki wpływają na szybkość jego powstawania. Są to geny, skład śliny (która do pewnego stopnia zapobiega jego powstawaniu), wady zgryzu, higiena jamy ustnej, a nawet dieta – odkładaniu kamienia sprzyja częste spożywanie nabiału i węglowodanów.

Tej dolegliwości nie należy bagatelizować, gdyż jest główną przyczyną paradontozy. W mniej zaawansowanym stadium prowadzi również do odsłaniania szyjek zębowych, krwawienia dziąseł i stanów zapalnych. Dlatego tak ważna jest higiena jamy ustnej i dokładne czyszczenie zębów. Dokładnie czyścić należy również szczeliny międzyzębowe – to tam najczęściej pojawia się kamień ze względu na zalegające resztki jedzenia. Warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, by lekarz mógł wykonać skaling, czyli zabieg usuwania kamienia nazębnego. Jest to zabieg bezbolesny, który poprawia wygląd uzębienia i co najważniejsze, pomaga zapobiegać paradontozie.

 

Proszę wybrać gabinet


Gabinet Stomatologiczny Stanmed

Leczenie prywatne oraz NFZ
ul. Chmieleniec 19/U1
30-348 Kraków
12 656 34 33
79 656 34 33

Gabinet Stomatologiczny Stanmed 2

Leczenie prywatne oraz NFZ
Sobieskiego 13d/3
32-400 Myślenice
531 11 51 51
12 274 43 02