Co to jest kamień nazębny?
Autor: gamadent

Kamień nazębny, czyli zmineralizowana płytka nazębna, bezustannie zagraża naszym zębom. Nalot na zębach tworzy się już w kilka chwil po umyciu zębów, jednak nasze zęby są najbardziej narażone na jego powstawanie po posiłkach. Resztki jedzenia sprawiają, że na zębach powstaje błona z białka, która po kilku godzinach zmienia się w białawy nalot. Jeśli nie zostanie usunięty, na skutek mineralizacji stwardnieje i zamieni się właśnie w kamień nazębny.

Kamień odkłada się u wszystkich, jednak pewne czynniki wpływają na szybkość jego powstawania. Są to geny, skład śliny (która do pewnego stopnia zapobiega jego powstawaniu), wady zgryzu, higiena jamy ustnej, a nawet dieta – odkładaniu kamienia sprzyja częste spożywanie nabiału i węglowodanów.

Tej dolegliwości nie należy bagatelizować, gdyż jest główną przyczyną paradontozy. W mniej zaawansowanym stadium prowadzi również do odsłaniania szyjek zębowych, krwawienia dziąseł i stanów zapalnych. Dlatego tak ważna jest higiena jamy ustnej i dokładne czyszczenie zębów. Dokładnie czyścić należy również szczeliny międzyzębowe – to tam najczęściej pojawia się kamień ze względu na zalegające resztki jedzenia. Warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, by lekarz mógł wykonać skaling, czyli zabieg usuwania kamienia nazębnego. Jest to zabieg bezbolesny, który poprawia wygląd uzębienia i co najważniejsze, pomaga zapobiegać paradontozie. Ile trwa usuwanie kamienia? To dość krótka procedura stomatologiczna, która zajmuje specjaliście około 40-60 minut.

Czy można usunąć kamień nazębny w domu?

Część pacjentów odwiedzających lekarza stomatologa na NFZ lub prywatnie zadaje specjaliście pytania dotyczące samodzielnego usuwania kamienia nazębnego – domowymi sposobami. W Internecie znajdziemy wiele informacji na temat redukcji kamienia na zębach octem jabłkowym, sodą oczyszczoną, olejem kokosowym, solą i wieloma innymi łatwo dostępnymi produktami spożywczymi. Jednak nie są to polecane przez stomatologów metody, niektóre z nich mogą wręcz uszkodzić szkliwo i doprowadzić do nadwrażliwości (np. mycie zębów sodą oczyszczoną, która osłabia szkliwo i w związku z tym może sprzyjać pojawianiu się przebarwień). Pamiętajmy, że najbezpieczniej, najszybciej i najskuteczniej usuniemy kamień nazębny w gabinecie dentystycznym – oddając się w ręce doświadczonego i wykwalifikowanego specjalisty.

Czy kamień nazębny powoduje nieświeży oddech?

Niektórzy pacjenci zastanawiają się, czy przyczyną przykrej woni z ust może być nadmierni nagromadzony kamień na zębach. Tak, kamień nazębny sprzyja rozwojowi nieprzyjemnego zapachu z ust, czyli halitozy, która obniża jakość codziennego życia i jest powodem do wstydu dla wielu osób. Przykry oddech nierzadko powoduje wycofanie z życia towarzyskiego. Warto wiedzieć, iż złogi kamienia ułatwiają szkodliwe działanie chorobotwórczych bakterii oraz wirusów,  które mogą być przyczyną problemu z nieświeżym oddechem.

Co zrobić, aby zmniejszyć szybkość odkładania się kamienia na zębach?

Niezwykle istotna jest staranna higiena jamy ustnej każdego dnia. Chcąc opóźnić proces odkładania kamienia nazębnego, należy myć zęby po każdym posiłku, używać odpowiednio dobranej pasty do zębów (możemy skonsultować się w tym celu z naszym lekarzem stomatologiem). Warto też przyjrzeć się stosowanej diecie i ograniczyć spożywanie węglowodanów, które sprzyjają powstawaniu kamienia na zębach. W przypadku palaczy rozsądnym krokiem jest też zerwanie z tym nałogiem.

W trosce o zdrowie zębów należy używać płynu do płukania jamy ustnej z zawartością chlorheksydyny oraz codziennie nitkować zęby (najlepiej nicią teflonową). Dobrym pomysłem jest również zakup irygatora do zębów. To łatwe w obsłudze urządzenie, które dokładnie usuwa resztki pokarmów i bakterie, delikatnie masując dziąsła. Irygator niweluje osad nazębny, jego regularne stosowanie wraz ze zmianą innych szkodliwych nawyków pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem.

Udostępnij ten artykuł!