Co to jest kanał korzenia zębowego?
Autor: gamadent

W dzisiejszych czasach, dzięki licznym możliwościom, jakie wiążą się z leczeniem endodontycznym, możliwe jest leczenie i ratowanie zębów, które jeszcze nie tak dawno były skazane na usunięcie. Leczenie endodontyczne, znane również leczeniem kanałowym, jest ściśle związane z pojęciem kanału korzenia zębowego, który stanowi najbardziej wewnętrzną warstwę w zębie, przez którą biegną nerwy i naczynia krwionośne tworzące miazgę. W trakcie leczenia kanałowego usuwa się, uszkodzoną, zainfekowaną lub martwą miazgę zębową z komory i systemu kanałowego zębów. Następnie po dokładnym oczyszczeniu, ukształtowaniu i dezynfekcji kanałów korzeni zębowych i komory zęba, wypełnia się wolne przestrzenie specjalnie przeznaczonymi do tego celu materiałami, w tym często stosowaną gutaperką. Dzięki wypełnieniu, wnętrze zęba jest chronione przed drobnoustrojami, które mogłyby wpłynąć na przyszłe uszkodzenie miazgi.

Aby skutecznie wzmocnić strukturę zęba, w kanale korzenia zębowego bardzo często umieszcza się również specjalnie przygotowany metalowy lub plastikowy wkład. Leczenie endodoncyjne wymaga od lekarza stomatologa dużej wiedzy, doświadczenia oraz precyzji, ponieważ kanały korzeniowe zębów bardzo często charakteryzują się małą średnicą, a ich ujścia mogą być niezwykle trudne do odnalezienia.

Co warto, zanim poddamy się leczeniu kanałowemu u lekarza stomatologa na NFZ lub prywatnie?

Jakie objawy mogą świadczyć o konieczności podjęcia leczenia kanałowego?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, leczenie kanałowe to wysoce efektywna metoda leczenia zębów. Wielu pacjentów zastanawia się, jakie objawy mogą sugerować konieczność poddania się endodoncji. Do niepokojących symptomów, które warto skonsultować z doświadczonym lekarzem stomatologiem, zaliczamy:

  • nagły/pulsujący ból zębów przy nagryzaniu pokarmów,
  • nadwrażliwość na gorące lub zimne jedzenie i napoje,
  • zaawansowane zmiany próchnicowe lub uraz, który skutkuje powstaniem infekcji w kości.

Po czym jeszcze możemy poznać, że ząb nadaje się do leczenia kanałowego? Niepokojącym objawem jest zmiana koloru zęba. Z uwagi na zmniejszone ukrwienie – umierający lub martwy ząb pacjenta może przybierać szarawą barwę. W części przypadków infekcja rozszerza się, obejmując również część dziąsła, które również zmienia kolor (ciemnieje). Innym objawem budzącym niepokój jest obrzęk i zaczerwienienie dziąseł.

O konieczności skorzystania z leczenia kanałowego może świadczyć również rozluźnienie zęba. Jeśli możemy poruszać zębem przy dotykaniu go, bardzo możliwe, że infekcja zdążyła zmiękczyć lub degradować kość, powodując rozchwianie zęba. Kolejny objaw to przetoka zębowa, czyli stan chorobowy będący najczęściej następstwem zaawansowanych zmian próchniczych i martwiczych. Zwykle jest to skutek długotrwałego okresu chorobowego. Jak wygląda przetoka zębowa? W okolicy chorego zęba widoczne powstaje wybrzuszenie wypełnione ropą lub ropno-krwistym płynem. Mówiąc potocznie, przetoka zębowa przypomina mały pryszcz, który rozwija się na dziąśle. Niestety wywołuje ona bardzo silne dolegliwości bólowe. Warto podkreślić, że przetoka nie zawsze pojawia się w sąsiedztwie zakażonego zęba, co może zmylić stomatologa odnośnie co do tego, który ząb powinien być leczony endodontycznie.

Kiedy nie można leczyć kanałowo? Główne czynniki wykluczające

Oczywiście istnieją sytuacje, w których leczenie endodontyczne nie jest możliwe. Jedną z takich okoliczności są mocno zakrzywione kanały. Leczenie kanałowe jest wykluczone w przypadku stwierdzenia martwicy lub zgorzeli miazgi zębowej. Inny czynnik wykluczający to złamanie chorego zęba poniżej linii dziąseł. Wówczas zwykle lekarz stomatolog wykonuje zabieg ekstrakcji, czyli usunięcia zęba.

Pamiętajmy, że jeżeli są ku temu wskazania, ząb powinien być leczony kanałowo bez względu na to, czy powoduje ból, czy też nie!

Udostępnij ten artykuł!