Autor: gamadent

Leczenie zębów może okazać się długotrwałym procesem. Oczywiście dla każdego pacjenta ideałem jest sytuacja, kiedy wszystkie problemy z zębem zostaną rozwiązane podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Nie zawsze jest to możliwe. Są przypadki na tyle złożone, że wymagają większej liczby odwiedzin u dentysty. Mamy wtedy do czynienia z tak zwanym leczeniem wieloetapowym, mającym miejsce chociażby podczas skomplikowanych zabiegów wszczepienia implantów.

Leczenie kanałowe również może być jednym z rodzajów leczenia wieloetapowego. Ząb w trakcie takiego leczenia jest szczególnie narażony na szkodliwe czynniki, przede wszystkim na przedostawanie się do jego wnętrza groźnych bakterii. Rozwiązaniem, które stosuje się w stomatologii w trakcie leczenia wieloetapowego, jest wypełnienie tymczasowe, które chroni ząb przed działaniem bakterii i pozwala na bezpieczne kontynuowanie zabiegu w późniejszym czasie.

Tak zwany fleczer, czyli wypełnienie tymczasowe, służy do zabezpieczenia ubytku w zębie na okres przerwy pomiędzy kolejnymi zabiegami. Stomatolog nie zakłada w takim przypadku wypełnienia stałego, ponieważ takie działanie mija się z celem. Dentysta musi jednak zadbać o właściwą ochronę zęba. Dlatego powstały wypełnienia tymczasowe – tego rodzaju opatrunek jest łatwy do zdjęcia podczas kolejnych wizyt.

Kiedy dodatkowo stosuje się wypełnienie tymczasowe?

Wieloetapowe leczenie stomatologiczne to nie jedyne wskazanie do założenia tymczasowego wypełnienia. Wskazaniem jest również głęboka próchnica. Jeśli choroba dociera do miazgi zęba, dentysta może zdecydować o założeniu tymczasowego wypełnienia, jako formę leczenia zachowawczego. Taki opatrunek chroni ząb przed czynnikami zewnętrznymi, a dodatkowo wspiera remineralizację. W tym przypadku tymczasowe wypełnienie jest szansą na odratowanie chorego zęba.

Dobre wypełnienie tymczasowe musi spełniać kilka istotnych kryteriów. Najważniejszą cechą takiego opatrunku jest tworzywo, z którego został on wykonany. W stomatologii wykorzystuje się różne materiały. Popularnym typem wypełnienia tymczasowego był tlenek cynku, który wspierał cofanie się próchnicy, jednak nie był bardzo trwały. We współczesnej stomatologii sięga się po bardziej zaawansowane materiały. Muszą one charakteryzować się odpowiednią szczelnością oraz dużą trwałością (szczególnie, gdy wypełnienie ma być usuwane dopiero po kilku miesiącach). Wybrane tworzywo musi być również niereaktywne oraz mieć neutralny smak. Właściwości te mają nowoczesne materiały stosowane do wykonywania tymczasowych wypełnień, takie jak gutaperka, cement tlenkowo-cynkowo-eugenolowy lub tlenkowo-cynkowo-siarczanowy, a także stosowane w stomatologii samotwardniejące tworzywa.

Udostępnij ten artykuł!