Czy można uratować złamany ząb?
Autor: gamadent

Złamany ząb – prawdziwy koszmar. Wiele osób sądzi, że z takim przypadkiem nie można zrobić nic poza ekstrakcją. Tymczasem okazuje się, że współczesna stomatologia doskonale radzi sobie również z takimi problemami.

Jeśli złamanie jest niewielkie i można je porównać raczej do ukruszenia, w zupełności wystarczy sięgnięcie po światłoutwardzalne wypełnienie kompozytowe. To nowoczesny materiał, który swoją barwą do złudzenia przypomina naturalny kolor zębów. Jest bardzo trwały i pozwala na wykonanie rekonstrukcji w błyskawicznym czasie. Sięgnąć można także po licówki, które są bardzo chętnie wybierane przez pacjentów. Mają one postać cieniutkich płytek wykonanych z porcelany, które nakleja się na zęby. Wada? Wyższa cena, co sprawia, że nie każdego stać na tę metodę.

Dzisiaj dentyści radzą sobie również ze złamaniami całych zębów. Leczenie rozpoczynają wówczas do wykonania zdjęcia RTG. Następnie w złamanym zębie, po uprzednim oczyszczeniu kanałów, umieszcza się specjalny sztyft. W dalszej kolejności w miejscu zęba umieszcza się wykonaną z porcelany koronę. To metoda bardzo komfortowa, która wiąże się jednak z koniecznością odbycia kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Nawet złamany ząb, jeżeli ma tylko w miarę zdrowe korzenie, nie jest powodem do większego niepokoju. Stomatolog z pewnością poradzi sobie z tym problemem.

Co powoduje złamanie zęba?

Wielu pacjentów odwiedzających stomatologa na NFZ lub prywatnie, pyta specjalistę o to, od czego może złamać się ząb. Życie bywa nieprzewidywalne i w grę mogą wchodzić przeróżne scenariusze. Otóż do uszkodzenia zęba mogą doprowadzić rozmaite czynniki.

W wielu przypadkach złamanie jest spowodowane niefortunnym upadkiem np. podczas wchodzenia po schodach, czy jazdy na rolkach lub łyżwach. Niekiedy za złamanie zęba odpowiada nieleczony ubytek próchniczy lub gryzienie zbyt twardych pokarmów np. pestki owocu, cukierka, czy ziarna kawy. Jak pokazuje praktyka lekarska, wciąż zdarza się, że do złamania prowadzą próby otwarcia butelki z kapslem zębami (pamiętajmy, że zęby mają określoną wytrzymałość i nie traktujmy ich jak osobiste kombinerki).

Złamanie zęba a czynniki ryzyka

Ryzyko złamania zęba wzrasta u pacjentów ze zbyt dużym wypełnieniem oraz słabą mineralizacją zębów i kości, która może być uwarunkowana genetycznie. Podobnie jest w przypadku bruksizmu – nocne zgrzytanie zębami mocno je osłabia i może przyczyniać się do powstania pęknięcia, jak i złamania. Warto nadmienić, iż złamanie jest prawdopodobne zarówno w przypadku zębów zarówno zdrowych, jak i zębów martwych.

Ile kosztuje odbudowa złamanego zęba?

Koszty, jakie musi ponieść pacjent w ramach odbudowy złamanego zęba, są naprawdę bardzo różne. Najtańszą opcją są rekonstrukcje kompozytowe, a najdroższą – implanty i osadzone na nich protezy stomatologiczne. O metodzie leczenia zawsze decyduje dentysta po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki. Ostateczna cena zabiegu zależy od rozmiaru i stopnia skomplikowania ubytku, zdolności regeneracyjnych tkanek pacjenta i jego wieku.

Jak zminimalizować ryzyko pęknięć zębów?

Jesteś ciekawy, co zrobić, by ograniczyć ryzyko uszkodzenia zębów? Przede wszystkim warto unikać spożywania bardzo twardych produktów spożywczych i dbać o higienę jamy ustnej. Dobrą praktyką jest spożywania pokarmów obfitujących w wapń i unikanie nadmiaru cukru w diecie. Warto myć zęby odpowiednio dobraną pastą z fluorem oraz regularnie poddawać się zabiegom higienizacji. W trosce o zdrowe i mocne zęby zalecamy wizyty kontrolne u stomatologa nie rzadziej, niż raz na pół roku.

Czy przy złamaniu zęba zawsze wymagana jest interwencja stomatologiczna? Oczywiście, że tak – pamiętajmy, że złamanie zęba zawsze należy skonsultować z lekarzem stomatologiem! Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszych usług wszystkich, którzy chcą cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.

Udostępnij ten artykuł!