Czy nieleczona nadwrażliwość zębów jest niebezpieczna dla zdrowia?
Autor: gamadent

Nadwrażliwość zębów występuje u wielu osób. Jej objawy są bardzo charakterystyczne – większość z nas z pewnością odczuwała choćby raz pewien nieprzyjemny ból, który pojawia się, kiedy spożywamy zimny lub gorący pokarm albo płyn. Nie oznacza to, że jesteśmy chorzy, powinniśmy się jednak udać do stomatologa na NFZ lub prywatnie. W innym przypadku nie tylko pogłębi się nasz dyskomfort, ale istnieje również prawdopodobieństwo, że z czasem wystąpią pewne poważne dolegliwości, do których prowadzi nieleczona nadwrażliwość zębów. Jeżeli zlekceważymy ten problem, to może nawet pojawić się konieczność przeprowadzenia dość nielubianego przez pacjentów leczenia kanałowego. Dentysta musi zastosować tę metodę, kiedy stwierdzi, że doszło do zapalenia miazgi zębowej. A zatem nie zwlekajmy z podjęciem decyzji o wizycie u dentysty.

Jeszcze lepszym sposobem na zabezpieczenie się przed nadwrażliwością i chorobami, do których ona prowadzi, jest zadbanie o właściwą profilaktykę. Pamiętajmy o tym, że należy unikać spożywania bardzo kwaśnych pokarmów. Nie jedzmy zatem w nadmiernych ilościach np. owoców cytrusowych. Unikajmy ponadto zbyt mocnego dociskania włókien szczoteczki i nie korzystajmy z bardzo twardych szczoteczek. Co ważne, w aptekach dostępne są pasty do zębów stworzone z myślą o osobach, u których występuje nadwrażliwość. Ich wybór warto skonsultować ze stomatologiem.

Jakie są skutki nieleczonej nadwrażliwości zębów?

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że w niektórych przypadkach nieleczona nadwrażliwość zębów może skutkować ich wypadnięciem. Z tego względu nie powinniśmy bagatelizować pierwszych objawów nadwrażliwości, które samoistnie nie miną, mogą się jedynie pogłębić i doprowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych w tym utraty uzębienia.

Co powoduje nadwrażliwość zębów? Główne czynniki sprawcze

Wystąpieniu nadwrażliwości zębów sprzyja podeszły wiek. Im jesteśmy starsi, tym większe prawdopodobieństwo, że doświadczymy tej przypadłości (nadwrażliwość zębów to częsty problem seniorów). Szczególnie jeśli jesteśmy dodatkowo nałogowymi palaczami i nie dbamy o staranną higienę jamy ustnej. Przykładowo brak nitkowania może powodować zaleganie kamienia nazębnego, który odkładając się, prowadzi do odsłaniania dziąseł i nadwrażliwości. Warto jednak podkreślić, że zbyt intensywne szczotkowanie zębów również może przyczynić się do rozwoju ich nadwrażliwości. Dlaczego tak się dzieje? Dociskając włosie szczoteczki zbyt mocno do powierzchni zębów i wykonując gwałtowne ruchy przy szczotkowaniu, niestety uszkadzamy szkliwo.

Nadwrażliwość zębów częściej pojawia się u pacjentów, którzy nie dbają o zdrową, racjonalną dietę. Nadmiar cukru ma zabójczy wpływ na stan szkliwa. Wiele osób, odwiedzających nasz gabinet stomatologiczny nie zdaje sobie sprawy, że do erozji szkliwa często przyczyniają się też smaczne i zdrowe owoce cytrusowe, na bazie których często przygotowujemy soki. Niestety kwasy zawarte w cytrynach, pomarańczach i grejpfrutach drażnią odsłonięte zakończenia nerwowe, powodując ból oraz dyskomfort.

Inną przyczyną nadwrażliwości zębów, może być zbyt mocne zaciskanie szczęki podczas snu i zgrzytanie zębami, co powoduje ścieranie szkliwa i uszkadza struktury zęba. Zdarza się, że problem ma związek ze zbyt częstym stosowaniem past o działaniu wybielającym. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest profesjonalne wybielanie zębów przez dentystę, niż działanie na własną rękę. Dlaczego używanie past z silnie wybielającymi składnikami nie jest dobrym pomysłem w dłuższej perspektywie? Gdyż poza świetlistym uśmiechem możemy doprowadzić do powstania nadwrażliwości zębów.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł zachęci Was do szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej i wizytę w gabinecie stomatologicznym od razu po zauważeniu nadwrażliwości zębów.

Udostępnij ten artykuł!