Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?
Autor: gamadent

Czy wiesz, jak zadbać o to, by Twoje zęby były śnieżnobiałe, a zarazem zdrowe? Jak często możesz je wybielać? Czy zabieg wybielania jest bezpieczny? Jeśli szukasz odpowiedzi na pytania dotyczące wybielania zębów, jesteś we właściwym miejscu. W poniższym artykule eksperci od wybielania zębów (z Krakowa) odpowiadają na pytania swoich pacjentów.

Czy wybielanie jest bezpieczne dla zębów? 

Współczesne metody wybielania zębów są nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne – profesjonalnie wykonany zabieg to gwarancja minimalnej ingerencji w szkliwo i zastosowania środków, które nie podrażniają dziąseł. Procedura dostosowywana jest do stanu uzębienia pacjenta, koloru zębów, ilości przebarwień. Ważne jest jednak, by zabieg wykonywać w zaufanym gabinecie stomatologicznym, gdyż nieodpowiednio dobrana metoda czy ilość preparatu może prowadzić do nadwrażliwości szkliwa czy stanów zapalnych. Zabieg jest na tyle nieinwazyjny, że można go przeprowadzać już u dzieci od 14. roku życia, zaś to, jak długo utrzymają się efekty, zależy od indywidualnych nawyków higienicznych i żywieniowych.

Jednak istnieją przeciwwskazania przeciwko wybielaniu zębów, dlatego pierwszym krokiem bielszego uśmiechu musi być wizyta u stomatologa. Lekarz wskaże, jakie kroki należy podjąć przed przeprowadzeniem zabiegu. Wybielania nie przeprowadza się, jeśli zęby objęte są próchnicą – dlatego wcześniej absolutnie konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów.

Wbrew pozorom, to stosowane w domu pasty wybielające, używane w nieodpowiedni sposób i bez konsultacji ze stomatologiem, są niebezpieczne, gdyż mogą osłabić szkliwo. Z tego samego powodu odradza się również stosowanie robionych samodzielnie preparatów z sody czy soku z cytryny.

Czy wybielanie może zaszkodzić  zębom?

Zdecydowanie nie, wybielanie zębów nie uszkadza szkliwa ani zębów — pod warunkiem, że będzie wykonane pod okiem profesjonalisty. Po zabiegu wybielania zęby mogą być nieco bardziej wrażliwe, szczególnie na zimne lub ciepłe napoje, nie jest to jednak powód do zmartwień. Wrażliwość jest wynikiem otwarcia kanalików szkliwa, z czasem Twoja ślina pomoże remineralizować kanaliki i nawodnić ząb.

Jak długo utrzyma się efekt wybielania zębów?

To, jak długo utrzymuje się efekt wybielania zębów, zależy od rodzaju środka wybielającego używanego w gabinecie stomatologicznym (pacjentom decydującym się na wybielanie zębów w Krakowie — w naszym gabinecie — dokładnie wyjaśniamy specyfikę każdego rozwiązania). Chociaż środkami wybielającymi są na ogół nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu, stosuje się różne stężenia, a także zróżnicowane metody. Ponieważ istnieje szeroka gama stosowanych opcji, przeciętne wyniki wybielania zębów mogą osiągać od sześciu miesięcy do trzech lat. W większości przypadków pacjenci cieszą się białym uśmiechem około roku.

Styl życia a efekt wybielania

Trwałość efektu zabiegu wybielającego zależy nie tylko od rodzaju użytego środka wybielającego, ale także od stylu życia pacjenta. Dwa najważniejsze czynniki, które wpływają na możliwość cieszenia się długotrwałym efektem, to nawyki żywieniowe oraz higieniczne.

Co zrobić, aby efekt wybielania utrzymywał się jak najdłużej?

Aby efekt wybielania utrzymał się jak najdłużej, należy zrezygnować z palenia tytoniu. Papierosy nie tylko szkodzą ogólnemu zdrowiu, ale wpływają również na kolor naszych zębów. Pamiętaj, że regularne palenie może spowodować żółknięcie szkliwa, co z pewnością zniszczy efekt wybielania.

Jednak palenie to nie jedyna rzecz, która może powodować żółknięcie zębów. Istnieje pewna grupa pokarmów i napojów, powodujących przebarwienia. Nie musisz rezygnować z nich całkowicie, ale warto ograniczyć ich spożywanie po zabiegu wybielania. Najpopularniejsze z tych produktów to:

– kawa

– czarna herbata

– czerwone wino

– jagody

Tuż po ich spożyciu, należy przepłukać usta letnią wodą oraz dokładnie wyszczotkować zęby. Dodatkowo ważne jest, aby pamiętać o wizytach higienizacyjnych. Profesjonalne czyszczenie zębów co sześć miesięcy, usunie nadmiar płytki nazębnej, ułatwiając utrzymanie zębów w czystości i zdrowiu.

 

Udostępnij ten artykuł!