Promocja

Wybielanie zębów lampą Beyond (laserem, zimnym światłem) lub techniką nakładkową w cenie 600zł

NFZ
Dentysta Kraków

Stomatologia Estetyczna Stangel Sp. P.

Płać kartą
Klimatyzacja
Parking
A A A

Czym jest bruksizm i czy można go wyleczyć?

Współczesna stomatologia wyróżnia mnóstwo rozmaitych chorób, które stanowią dla naszych zębów ogromne zagrożenie. Wśród nich znajduje się między innymi bruksizm. Na czym polega? Czy można go skutecznie wyleczyć?

Bruksizm to choroba polegająca na niekontrolowanym zaciskaniu zębów, a następnie zgrzytaniu nimi. Konsekwencją takiego zachowania są bardzo poważne uszkodzenia nie tylko szkliwa, ale również tkanek budujących dziąsło, a nawet kości, która otacza ząb. U osób z bruksizmem typowe są także uszkodzenia stawu skroniowo – żuchwowego, co w efekcie prowadzi do poważnych zaburzeń w pracy aparatu żucia.

Coraz częściej mówi się, że bruksizm pojawia się jako konsekwencja silnego stresu. Często stwierdza się go również u osób, które często i długo żują gumę. U podłoża bruksizmu mogą również leżeć:

  • braki w uzębieniu
  • nieprawidłowo stykające się powierzchnie zębowe

Aby leczenie bruksizmu było skuteczne, należy przede wszystkim rozpoznać, a następnie usunąć jego przyczynę. Na czas snu często stosuje się specjalne szyny, które skutecznie chronią powierzchnię zębów. Wskazany jest także relaks, a nawet wsparcie psychologa.

Bruksizm zawsze wymaga leczenia. Często wykrywany jest podczas rutynowych wizyt u stomatologa.

 

Proszę wybrać gabinet


Gabinet Stomatologiczny Stanmed

Leczenie prywatne oraz NFZ
ul. Chmieleniec 19/U1
30-348 Kraków
12 656 34 33
79 656 34 33

Gabinet Stomatologiczny Stanmed 2

Leczenie prywatne oraz NFZ
Sobieskiego 13d/3
32-400 Myślenice
531 11 51 51
12 274 43 02