Promocja

Wybielanie zębów lampą Beyond (laserem, zimnym światłem) lub techniką nakładkową w cenie 600zł

NFZ
Dentysta Kraków

Stomatologia Estetyczna Stangel Sp. P.

Płać kartą
Klimatyzacja
Parking
A A A

Czym jest pantomogram zębów?


Praca lekarza stomatologa jest bardzo precyzyjna, tym bardziej, że jama ustna jest miejscem, w którym trudno o swobodę działania. Z tego powodu przed rozpoczęciem wielu terapii lub przed poważniejszymi zabiegami z zakresu chirurgii stomatologicznej, na przykład przed ekstrakcją zębów mądrości, niezbędne jest wykonanie pantomogramu. Pantomograficzne zdjęcie, zwane także panoramą, to rodzaj zdjęcia RTG, które obejmuje jamę ustną, z naciskiem na ułożenie zębów. Pantomogram wykonuje się z zastosowaniem pantomografu.

W trakcie wykonywania zdjęcia odpowiednia głowica emituje promieniowanie RTG, a jednocześnie rejestrator zapisuje zdjęcie. W ten sposób powstaje obraz, na którym jednocześnie widoczne są zęby górne i dolne, a także tkanki w ich otoczeniu. Na zdjęciu pantomograficznym zobaczymy też zęby, które nie są widoczne w normalnych warunkach, ponieważ są zatrzymane w kości. Dlatego pantomogram wykonuje się przed rozpoczęciem leczenia protetycznego, ortodontycznego lub implantologicznego, przed zabiegami usunięcia zębów (szczególnie zatrzymanych) oraz w przypadku choroby przyzębia. Pantomogram pozwala ocenić ogólny stan zębów oraz wykryć zmiany, które nie dają widocznych objawów, takie jak nieusunięte podczas ekstrakcji korzenie, nieprawidłowe wypełnienie po leczeniu kanałowym lub nowotwory i torbiele.

Przeciwwskazania


Pantomogram jest bardzo przydatny, jednak istnieją przeciwwskazania, w związku z którymi nie można wykonać tego badania. Na tej liście znajduje się ciąża (podczas której nie przeprowadza się z reguły żadnych zdjęć RTG). Promieniowanie RTG nie jest obojętne dla organizmu, dlatego w razie wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą.

Wykonanie zdjęcia pantomograficznego nie jest bolesne i czasochłonne, nie wymaga również specjalnych przygotowań. Można przystąpić do niego w każdym czasie. Zrobienie pantomogramu trwa kilkanaście sekund i jest bezpieczne - przez ten czas pacjent ma na sobie fartuch ochronny, który chroni go przed skutkami promieniowania. Wynik badania jest dostępny bezpośrednio po wykonaniu zdjęcia.
 

Proszę wybrać gabinet


Gabinet Stomatologiczny Stanmed

Leczenie prywatne oraz NFZ
ul. Chmieleniec 19/U1
30-348 Kraków
12 656 34 33
79 656 34 33

Gabinet Stomatologiczny Stanmed 2

Leczenie prywatne oraz NFZ
Sobieskiego 13d/3
32-400 Myślenice
531 11 51 51
12 274 43 02