Czym jest płytka nazębna?
Autor: gamadent

Płytka nazębna to nalot, który tworzy się na zębach. Inaczej nazywamy go płytką bakteryjną tudzież osadem nazębnym. W jaki sposób powstaje w naszej jamie ustnej? Osadza się między zębami a dziąsłami podczas spożywania napojów i pożywienia – ich pozostałości w połączeniu ze śliną prowadzą do tworzenia się właśnie płytki bakteryjnej. W płytce namnażają się bakterie produkujące kwasy, które negatywnie wpływają na stan naszego szkliwa, a ponadto atakują również dziąsła. A zatem na powstawanie płytki jesteśmy narażeni każdego dnia, szczególnie w trakcie posiłków oraz po ich zakończeniu.

Kiedy płytka nazębna długo pozostaje na naszych zębach, szkody, które wyrządza, mogą niestety się utrwalić. Z powodu jej mineralizacji powstaje bowiem kamień nazębny. Dlatego nie należy do tego dopuścić i powinno się odbywać regularne, profilaktyczne wizyty u stomatologa, a przede wszystkim dbać o higienę jamy ustnej.

Jak zapobiegać powstawaniu już samego osadu? Rzecz jasna trzeba zadbać codziennie o odpowiednie szczotkowanie zębów oraz pamiętać o stosowaniu nici dentystycznej. Kiedy jednak płytka już się zmineralizowała i stworzyła kamień nazębny, należy poddać się u stomatologa na NFZ lub prywatnie zabiegowi piaskowania. Łatwo rozpoznać ten problem – kamień jest na ogół wyraźnie ciemniejszy niż kolor uzębienia.

Skutki kamienia nazębnego dla zdrowia jamy ustnej – próchnica, choroby dziąseł, halitoza

Czym grozi nagromadzenie kamienia nazębnego, który jak już wspomnieliśmy, jest zmineralizowaną płytką nazębną? Można powiedzieć, że zaburzona estetyka uśmiechu pacjenta to najmniejszy problem związany z tym stanem. Jedną z poważniejszych konsekwencji silnego kamienia nazębnego jest powstawanie ubytków zębowych, które wymagają leczenia stomatologicznego (w ostateczności może dojść nawet do utraty zębów). Innym skutkiem odkładania się kamienia nazębnego są choroby dziąseł. Część pacjentów zmaga się również z nieświeżym oddechem, czyli halitozą (fetor ex ore), która jest wyczuwalna podczas prowadzenia rozmów i oddychania. Przykra woń nierzadko powoduje wstyd i przyczynia się do ograniczenia kontaktów towarzyskich.

Co sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej i powstawaniu kamienia nazębnego?

Do czynników, które ułatwiają odkładanie się płytki nazębnej i powstawaniu kamienia zaliczamy picie dużej ilości kawy, częste picie alkoholu, a także nałogowe palenie tytoniu. Nie sposób nie wspomnieć tutaj również o uwarunkowaniach genetycznych. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, iż gromadzeniu się kamienia nazębnego sprzyja również dieta obfitująca w węglowodany, które zagęszczają ślinę. Narastanie kamienia ułatwiają także produkty nabiałowe w diecie. Warto więc przyjrzeć się nawykom żywieniowym i wprowadzić w tej sferze życia pewne korekty.

Odkładanie się kamienia nazębnego ma silny związek z nieprawidłowymi nawykami higienicznymi. Nieregularne szczotkowanie zębów i ich niedokładnie czyszczenie bez uwzględniania przestrzeni międzyzębowych sprzyjają narastaniu kamienia. Zdarza się, że kamień odkłada się szybciej u pacjentów z wadami zgryzu – ma to związek z nieprawidłowym ułożeniem zębów w łuku, co utrudnia dotarcie szczoteczką do wielu zakamarków. Warto więc używać nie tylko szczoteczki (elektrycznej lub manualnej) i pasty, ale również codziennie nitkować zęby, stosować dobry płyn do płukania jamy ustnej i irygator do zębów. Pacjenci z tendencją do szybkiego odkładania się kamienia nazębnego mogą też stosować specjalne pasty do mycia zębów z chlorheksydyną w składzie. Substancja ta redukuje płytkę nazębną i zapobiega chorobom dziąseł.

Podsumowując, by uniknąć przykrych skutków nagromadzenia kamienia nazębnego i cieszyć się estetycznym uśmiechem, warto dbać o codzienną higienę jamy ustnej, dietę, zerwać ze szkodliwymi nawykami oraz regularnie odwiedzać lekarza stomatologa.

Udostępnij ten artykuł!