Autor: gamadent

Diastema to cecha anatomiczna niektórych ssaków objawiająca się przerwą między górnymi jedynkami. U zwierząt jest uznawana za normalną, natomiast u ludzi traktuje się ją jako anomalię w zakresie uzębienia. Jedni uważają ją za charakterystyczny element swego uśmiechu, podczas gdy dla innych przerwa między zębami jest elementem oszpecającym.

Jak powstaje diastema?

Przyczyn diastemy jest przynajmniej kilka. Możemy do nich zaliczyć nawet podłoże genetyczne, w przypadku gdy w danej rodzinie charakterystyczną cechą twarzy jest nieproporcjonalna szerokości rozłożenia siekaczy względem szczęki. Innym źródłem powstania przerwy między zębami są zbyt małe siekacze lub ich brak. Za diastemę właściwą uważa się natomiast nieprawidłowe ułożenie fałdy łączącej wargę i dziąsła. Do powstania diastemy może również dojść w okresie wyrzynania się zębów stałych.

Kiedy groźna dla zdrowia?

Kwestie estetyki są rzeczą indywidualną. Choć przerwa między zębami nie brzmi dobrze, to wystarczy spojrzeć na okładki magazynów lub do świata mody i muzyki, gdzie diastema jest traktowana jako cenna cecha wyróżniająca. Tymczasem nas interesuje kwestia tego, czy diastema może być szkodliwa dla zdrowia. Według specjalistów wszystko zależy od wielkości przerwy. Jeśli wynosi ona mniej niż 2 milimetry, to jest uznawana za w pełni niegroźną dla rozwoju naszego uzębienia. Z kolei większa diastema może powodować niewłaściwe wyrzynanie się zębów w okresie dziecięcym i w ten sposób zaburzać ich prawidłowe ułożenie w łuku zębowym. Może to prowadzić do pogorszenia kondycji przyzębia, które jest odpowiedzialne za trzymanie naszych zębów na właściwym miejscu. W przypadku większej przerwy zaleca się więc podjęcie odpowiedniej korekcji uśmiechu.

Sposoby leczenia

Leczenie diastemy zależy od przyczyn jej powstania. Gdy źródłem jest nieprawidłowe ułożenie wędzidełka, to możliwy jest zabieg jego podcięcia. Do tego ortodonta zaleca noszenie aparatu korygującego. Jeżeli diastema dotyczy osoby dorosłej, to najszybsza metodą pozbycia się przerwy jest nałożenie licówek. Gdy problem jest bardziej złożony, a diastema wystąpiła pod wpływem nieprawidłowego ułożenia siekaczy, można przemyśleć wkręcenie drogich, ale skutecznych implantów stomatologicznych.

Udostępnij ten artykuł!