Autor: gamadent

Utrata zęba to nigdy nic przyjemnego. Przyczyny są różne – ząb tracimy zwykle w wyniku choroby lub wypadku. Zwykle stratę zęba traktujemy jako problem natury estetycznej. Jeśli defekt dotyczy widocznej części jamy ustnej, staramy się uzupełnić ubytek. W przypadku tylnej części jamy ustnej często uznajemy, że nie jest to potrzebne. Takie podejście może być bardzo szkodliwe. Brak jednego zęba może mieć wpływ na resztę uzębienia, a nawet stan całego organizmu! Z tego powodu specjaliści zalecają usuwanie wszelkich ubytków, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych.

W trosce o zdrowie

Wygląd ma znaczenie, ale w przypadku zębów trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na aspekt zdrowotny. Brak jednego zęba to utrata oparcia dla pozostałych. Nie mają podpory, więc zaczynają się poruszać i przemieszczać. Zęby tracą odporność na nacisk. Groźne mogą być dla nich wtedy najbardziej podstawowe czynności, takie jak żucie pokarmów, nie tylko twardych. W jamie ustnej mogą powstawać diastemy, czyli szczeliny między zębami. To jeszcze nie koniec potencjalnych problemów spowodowanych przez pojedynczy ubytek. Efektem luki w uzębieniu może być nawet zmiana rysów twarzy! Ubytek powoduje przemieszczanie innych zębów – pojawia się wtedy konieczność leczenia ortodontycznego, aby przywrócić zębom ładny wygląd. Zmiany w jamie ustnej utrudniają codzienne funkcjonowanie i najprostsze czynności. Skutkiem ubytku mogą być na przykład problemy z jedzeniem i przeżuwaniem. W skrajnym przypadku w jamie ustnej dochodzi do zaniku kości w pobliżu dołka zębowego. Dołek zębowy to miejsce, w którym korzeń zęba łączy się z kością szczęki. Podczas jedzenia dochodzi do uciskania kości zębodołowej, a w konsekwencji do utraty części szczęki. Leczenie zaniku kości nie jest proste, ponieważ niezbędna może okazać się regeneracja kości. Brak jednego z zębów może także spowodować dysfunkcje w działaniu stawów w obrębie skroni i żuchwy.

Aspekt społeczny

Utrata zęba może być również przyczyną kłopotów w kontaktach z innymi ludźmi. Luka w uzębieniu często powoduje seplenienie. Szczególne trudności może sprawić wymowa niektórych spółgłosek. Wady wymowy odbierają pewność siebie i są przeszkodą w relacjach prywatnych i zawodowych.

Uzupełnienie ubytku po brakującym zębie to nie tylko kwestia wyglądu. Na pierwszym miejscu powinno być zdrowie. Pojedynczy ubytek może wywołać „efekt domina” i dalsze problemy. Leczenie tych schorzeń może okazać się bardziej kosztowne, czasochłonne i problematyczne niż uzupełnienie pojedynczego ubytku – dlatego nie należy lekceważyć utraty zęba.

Udostępnij ten artykuł!