Promocja

Wybielanie zębów lampą Beyond (laserem, zimnym światłem) lub techniką nakładkową w cenie 600zł

NFZ
Dentysta Kraków

Stomatologia Estetyczna Stangel Sp. P.

Płać kartą
Klimatyzacja
Parking
A A A

Ekstrakcja ósemki – czy można się do niej przygotować?


Niektóre opinie na temat usuwania ósemek, czyli zębów mądrości, mogą nieco przestraszyć pacjentów, których czeka ten zabieg. I choć rzeczywiście nie możemy przewidzieć konsekwencji pozbycia się ósemek, tak jak ma to miejsce w przypadku każdej interwencji chirurgicznej tego typu, to strach jest mocno przesadzoną reakcją. Obecnie stomatolodzy posiadają ugruntowaną wiedzę oraz spore doświadczenie w usuwaniu ósemek, dlatego szanse na rozchodzące się szwy, kawałki zęba w ranie czy złamanie szczęki są naprawdę minimalne.

Co warto zrobić przed zabiegiem?


Ósemki usuwa się z wielu powodów – może to być próchnica, chęć wykonania protezy, wystąpienie torbieli albo wskazania ortodontyczne. Przygotowując się do zabiegu należy mieć na uwadze fakt, że dentysta koniecznie musi poznać sposób ułożenia zęba i przebieg jego korzeni. Dlatego często zaleca się zrobienie zdjęcia rentgenowskiego szczęki, które wymaga skierowania i które jest refundowane przez NFZ raz na trzy lata. Koniecznie trzeba także poinformować dentystę o chorobie serca lub krążenia, jeśli na takowe cierpimy.

Usuwanie ósemek dobrze jest odpowiednio zaplanować w kalendarzu, ponieważ przez pierwsze dwa dni po zabiegu pacjent może odczuwać ból i jest narażony na wystąpienie niepożądanych skutków. Zaplanujmy więc wizytę tak, byśmy mogli swobodnie wypocząć, pozwolić ranie na gojenie się i poczekać, aż obrzęk ustąpi – niech to będzie na przykład piątkowy wieczór. Z drugiej strony, jeśli mamy podatność na krwawienia lub chorujemy na cukrzycę, to lepiej, by wizyta u stomatologa odbyła się rano, ponieważ wówczas łatwiej będzie nam uzyskać ewentualną pomoc medyczną.

Przed usunięciem ósemki warto zjeść porządny posiłek – jedzenie nie jest wskazane, a czasami nawet nie jest możliwe przez przynajmniej kilka godzin po zabiegu. Pacjent powinien także zrelaksować się i uspokoić, gdyż stres może opóźnić działanie środków znieczulających.

Wskazania dla pacjenta po ekstrakcji ósemek


Bezpośrednio po zabiegu warto chwilę odpocząć w poczekalni. Nie wolno prowadzić samochodu, ani spożywać jedzenia czy picia przez kilka godzin od zabiegu. Na przynajmniej pół doby należy powstrzymać się od palenia papierosów. Do łagodzenia obrzęku można stosować okłady z lodu, a dla zmniejszenia bólu należy sięgnąć po środki przeciwbólowe.
 

Proszę wybrać gabinet


Gabinet Stomatologiczny Stanmed

Leczenie prywatne oraz NFZ
ul. Chmieleniec 19/U1
30-348 Kraków
12 656 34 33
79 656 34 33

Gabinet Stomatologiczny Stanmed 2

Leczenie prywatne oraz NFZ
Sobieskiego 13d/3
32-400 Myślenice
531 11 51 51
12 274 43 02