Autor: gamadent

Halitoza jest dolegliwością objawiającą się nieprzyjemnym zapachem z ust. Łatwo się domyślić, że jej obecność stanowi bardzo dużą barierę w kontaktach międzyludzkich. Można próbować wyeliminować przykry zapach za pomocą gum do żucia albo natki pietruszki, lecz jeśli jest to nieskuteczne, niezwłocznie należy wybrać się do stomatologa.

Wiele jest przyczyn tej dolegliwości. Większość z nich ma związek z jamą ustną, choć niektórzy specjaliści twierdzą, że odpowiada za to żołądek. Nieprawidłowe mycie zębów (brak staranności, zbyt krótki czas szczotkowania), zapalenie dziąseł, nieczyszczony język oraz choroby przyzębia to jedne z przykładów powodujących halitozę. Swój udział ma w tym również palenie papierosów.

Inną przyczyną halitozy mogą być choroby gardła i zatok, dlatego też po wizycie u stomatologa (jeśli nic nie stwierdzi) zaleca się udanie się do laryngologa. Podczas zapalenia migdałków z zagłębień, tzw. krypt migdałkowych, z powodu wydzieliny ropnej tworzy się brzydki zapach. Należy jednak zwrócić uwagę, że są osoby, które mają nieświeży oddech nie z powodu choroby. Powoduje to u nich m.in. niskie pH w ustach, które wytwarza nieprzyjemny zapach. Wówczas trzeba w większym stopniu dbać o higienę osobistą. Czynniki, które powodują wysuszenie gardła i zatrzymywanie wydzielania śliny również są dość powszechną przyczyną halitozy. Należy do nich chociażby klimatyzacja czy wysoka temperatura otoczenia. Także spożywanie nadmiernych ilości słodyczy i kawy może powodować przykry zapach z ust.

Jeśli chodzi o walkę z tą dolegliwością, najskuteczniejsze są leki posiadające w składzie chlorek cynku, który wchłania brzydki zapach i ma słabe właściwości przeciwzapalne. Można również zastosować cynk organiczny, dzięki któremu nieświeży oddech znika nawet po paru minutach. Także używanie bezalkoholowych płukanek bakteriobójczych bądź naturalnych wyciągów roślinnych odświeża oddech. Co więcej, zaleca się odstawienie używek, m.in. papierosów czy alkoholu.

Oczywiście najważniejsze jest właściwe dbanie o jamę ustną. Do tego należy nie tylko regularne mycie zębów, ale i usuwanie zalegających resztek pokarmów między nimi za pomocą nici dentystycznych czy płynów do płukania ust.1

Udostępnij ten artykuł!