Jak objawiają się choroby dziąseł?
Autor: gamadent

Stomatolodzy zalecają regularne dbanie o higienę jamy ustnej. W przeciwnym razie mogą wystąpić m.in. choroby dziąseł. Dodatkowymi czynnikami, które sprzyjają ich pojawieniu się, jest cukrzyca czy podatność genetyczna. Zapalenia dziąseł mają pewne specyficzne objawy.

Jednym z najczęstszych symptomów jest pojawienie się krwi podczas szczotkowania. Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę? Chore dziąsła mogą być obrzęknięte i zaczerwienione. Nie lekceważmy bólu w tych okolicach. Nadwrażliwość zarówno na zimne, jak i ciepłe pokarmy i napoje to również alarmujący znak. Na chorobę dziąseł wskazuje fakt, że zęby wydają się dłuższe niż zazwyczaj. Oznacza to, że dziąsła się cofają. Potwierdzeniem choroby niekiedy bywa odpychający zapach z ust bądź nieprzyjemny smak na języku. Może także pojawić się ropa, która wydostaje się spomiędzy dziąseł i zębów.

Niezwłoczne zgłoszenie się do stomatologa – zaraz po tym, jak dziąsła zaczynają krwawić – sprawi, że szybko rozprawimy się z problemem. W innym wypadku może nawet wystąpić zapalenie ozębnej. Rozwój tej dolegliwości dentysta jest w stanie zatrzymać, lepiej jednak w ogóle nie pozwolić jej się pojawić.

Jakie są najpopularniejsze choroby dziąseł? Stany zapalne i paradontoza

Lekarz stomatolog (na NFZ lub prywatnie) przyjmuje pacjentów z różnymi problemami dotyczącymi nie tylko uzębienia, ale i dziąseł. Tak więc, jakie są częste choroby przyzębia, czyli dziąseł? Podstawowym schorzeniem jest zapalenie dziąseł, które objawia się silnym zaczerwienieniem, opuchlizną i krwawieniem z dziąseł. Główną przyczyną stanu zapalnego jest niedostateczne dbanie o higienę zębów i jamy ustnej. Nieleczony stan zapalny sprzyja rozwojowi innej choroby, a mianowicie zapaleniu przyzębia zwanym potocznie paradontozą. Schorzenie to rozwija się stopniowo, nieleczone skutkuje rozchwianiem zębów, a w ostateczności prowadzi do ich utraty. Jakie są objawy paradontozy?  Początkowo pacjenci zauważają zaczerwienienie, nabrzmienie i krwawienia z dziąseł, odczuwają też niewielki ból. W związku z toczącymi się procesami gnilnymi, za które odpowiadają bakterie, pojawia się nieprzyjemny zapach z ust. Wraz z rozwojem choroby, dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych, wydłużania się koron zębów. Infekcja atakująca tkanki przyzębia najczęściej jest diagnozowana u osób po 40. roku życia. Za główny czynnik sprawczy paradontozy uznaje się nieprawidłowe dbanie o zdrowie i higienę jamy ustnej.

Co sprzyja rozwojowi chorób dziąseł?

Do rozwoju chorób dziąseł przyczynia się:

  • nałogowe palenie tytoniu,
  • przewlekły stres,
  • niewłaściwe odżywianie,
  • nadużywanie alkoholu,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • zaburzenia hormonalne,
  • cukrzyca,
  • nieleczone infekcje jamy ustnej,
  • niedokładne mycie zębów,
  • niedobór witamin z grupy B i witaminy C,
  • wady zgryzu,
  • bruksizm,
  • AIDS,
  • picie dużej ilości kawy.

Jak pokazuje wiele badań, choroby przyzębia są częściej rozpoznawane u mężczyzn i osób o niskiej odporności. 

Jak zapobiegać chorobom dziąseł?

Podstawa to staranna higiena jamy ustnej (szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie wraz z nitkowaniem) i regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Co pół roku należy poddawać się profesjonalnej higienizacji (piaskowanie, skaling, fluoryzacja). W trosce o zdrowe dziąsła warto zadbać o codzienną dietę, starając się spożywać produkty będące bogatym źródłem witamin z grupy B oraz witaminy C. Wskazane jest także odstawienie używek i ograniczenie picia kawy.

Pamiętajmy, że chorobotwórcze bakterie, które odpowiadają za choroby dziąseł, zagrażają całemu organizmowi i gdy dostaną się do krwioobiegu, mogą doprowadzić do wielu poważnych powikłań, jak np.: bakteryjne zapalenie wsierdzia, miażdżyca, mikrozakrzepy, udar.

Udostępnij ten artykuł!