Promocja

Wybielanie zębów lampą Beyond (laserem, zimnym światłem) lub techniką nakładkową w cenie 600zł

NFZ
Dentysta Kraków

Stomatologia Estetyczna Stangel Sp. P.

Płać kartą
Klimatyzacja
Parking
A A A

Jak postępować w przypadku złamanego zęba po leczeniu kanałowym?


Złamanie zęba po wizycie u endodonty jest stosunkowo rzadkim wypadkiem, ale czasami niestety ma miejsce. Popularne rodzaje złamań w przypadku zębów leczonych kanałowo to częściowe lub poddziąsłowe złamanie korony zęba lub pęknięcie ścian i korzeni zębowych w pionie. Mogłoby się wydawać, że powodem takich urazów jest niedbale przeprowadzony zabieg lub to, że ząb powinien być od razu usunięty, a nie leczony. Jaka jest jednak prawda i dlaczego uzębienie pozbawione miazgi częściej ulega uszkodzeniom mechanicznym?

Słaba kondycja zęba po leczeniu endodontycznymZapalenie miazgi często wiąże się z rozległą próchnicą. Ząb, który ma być leczony kanałowo, jest więc zazwyczaj mocno naruszony przez wcześniejsze usuwanie stanu zapalnego i zakładanie plomby. Poszczególne etapy leczenia kanałowego, takie jak trepanacja, czyli przewiercanie się do komory zęba, a potem czyszczenie i opracowanie kanałów, mogą jeszcze delikatnie osłabić ząb. Na złamanie zęba wpływa dodatkowo nieprawidłowy zgryz oraz patologiczne zgrzytanie zębami (bruksizm). Pamiętajmy również, że w miazdze zębowej znajdują receptory czuciowe, które informują nas o tym, czy ząb nie podlega zbyt dużej sile. Nieświadomie narażamy więc ząb bez miazgi na zbyt duże obciążenie – po prostu przeżuwamy nim za mocno.

Jak leczyć złamany ząb?Leczenie takiego zęba zależy od złamania lub dokładniej – od tego, w jaki sposób przebiega linia złamania. Gdy naruszenie obejmuje jedynie koronę, a korzeń zdaje się solidnym oparciem, dentysta może założyć wkład koronowo-zębowy. Najlepiej zdecydować się na ten najtrwalszy, czyli wykonany z podstawy metalowej lub z włókien szklanych oraz korony ceramicznej. Jednak jeśli złamanie jest poddziąsłowe, czyli poniżej brzegu kości, to jedynym rozwiązaniem pozostaje usunięcie zęba i założenie implantu.
 

Proszę wybrać gabinet


Gabinet Stomatologiczny Stanmed

Leczenie prywatne oraz NFZ
ul. Chmieleniec 19/U1
30-348 Kraków
12 656 34 33
79 656 34 33

Gabinet Stomatologiczny Stanmed 2

Leczenie prywatne oraz NFZ
Sobieskiego 13d/3
32-400 Myślenice
531 11 51 51
12 274 43 02