Jak rozpoznać paradontozę?
Autor: gamadent

Paradontoza to obecnie jedna z częściej występujących chorób stomatologicznych. Zmagają się z nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nie wybiera również, jeśli chodzi o wiek. Czym jest paradontoza? Jak ją rozpoznać? Czy można jej zapobiegać?

Paradontoza to zapalenie przyzębia. W początkowym okresie pojawia się krwawienie, nieprzyjemny zapach z ust, a także ból. Następnie dziąsła puchną. Między nimi a zębami tworzą się charakterystyczne kieszonki, które są jednym z pierwszych sygnałów, że może dojść do utraty zębów. Pierwsze symptomy to sygnał, że należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Im bardziej zaawansowana będzie choroba, tym trudniej będzie ją opanować.

Lekarze dentyści coraz częściej mówią o grupach osób, które są szczególnie narażone na powstanie zapalenia przyzębia. Zalicza się do nich między innymi palaczy, cukrzyków, osoby chore na AIDS oraz chorych na różnego rodzaju nowotwory. Nie można zapominać również o tym, że częstą przyczyną powstawania paradontozy jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Paradontozę leczy się kilkoma metodami. Podstawą jest oczywiście usunięcie kamienia nazębnego. Często niezbędne okazuje się podanie antybiotyku. W przypadkach najbardziej zaawansowanych sięga się po zabiegi chirurgiczne. Aby zapalenie przyzębia pokonać, potrzebna jest determinacja chorego oraz pomoc doświadczonego stomatologa.

Typowe objawy paradontopatii

Lekarz stomatolog (na NFZ lub prywatnie) rozpoznaje paradontozę na podstawie wywiadu medycznego oraz oceny stanu jamy ustnej np. za pomocą cyfrowej sondy periodontologicznej. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, typowymi objawami zwiastującymi rozwój paradontozy jest zaczerwienienie oraz krwawienie z dziąseł. O chorobie może świadczyć również silny obrzęk dziąseł, nadwrażliwość zębów, odsłonięcie szyjek zębowych oraz stopniowe wydłużanie się koron. Niestety w zaawansowanym stadium nieleczonej paradontopatii dochodzi do tego jeszcze rozchwianie zębów. W drastycznych przypadkach ostatnim etapem paradontozy jest bezzębie całkowite.

Jak zapobiec rozwojowi paradontozy?

Wielu pacjentów odwiedzających gabinet stomatologiczny zastanawia się, jakie działania warto podjąć, aby zredukować do minimum ryzyko rozwoju paradontozy. Kluczowe jest codzienne dbanie o higienę jamy ustnej. Dokładne mycie zębów wraz z nitkowaniem przestrzeni międzyzębowych to najlepsze, co możemy zrobić dla zachowania zdrowia całej jamy ustnej. W codziennej pielęgnacji nie możemy też zapominać o używaniu płynu do płukania ust, który działa antyseptycznie i redukuje stany zapalne dziąseł, zapobiegając paradontozie.

Fatalny wpływ na stan zębów i dziąseł ma nałogowe palenie tytoniu, dlatego należy bezwzględnie zerwać z tym szkodliwym nałogiem. Warto też zmniejszyć dzienną liczbę wypijanych filiżanek kawy (tego typu napój przyczynia się do powstawania osadów nazębnych). Natomiast pacjenci ze zdiagnozowanymi wadami zgryzu, które jak wiadomo, sprzyjają chorobom przyzębia, powinni skorzystać z leczenia ortodontycznego.

Powikłania zdrowotne nieleczonej paradontozy

Główną konsekwencją nieleczonej paradontopatii jest utrata uzębienia. Z jakimi innymi powikłaniami zmagają się pacjenci chorzy na paradontozę? Choroba nierzadko skutkuje powikłaniami ogólnoustrojowymi, takimi jak np.: miażdżyca, nadciśnienie. Paradontopatia utrudnia leczenie cukrzycy. Bakterie wnikające w krwioobieg mogą też spowodować mikro zakrzepy, a nawet udar. Braki zębowe spowodowane postępowaniem paradontozy mogą prowadzić do zaburzeń żucia, mówienia, uciążliwych bólów szczęki. W przypadku pacjentek ciężarnych zaawansowana paradontoza może doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Podsumowując, nieleczona paradontopatia w zaawansowanym stadium odciska piętno nie tylko na jamie ustnej, ale kondycji całego organizmu. Tak więc, jeśli podejrzewamy u siebie rozwój tej podstępnej i groźnej choroby przyzębia, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza stomatologa. Im szybciej zdecydujemy się na terapię leczniczą, tym lepiej dla nas.

Udostępnij ten artykuł!