Jakie produkty odbarwiają zęby?
Autor: gamadent

Stosowanie płynów do płukania ust, dobra pasta do zębów, regularne szczotkowanie – to wszystko pozwala utrzymywać barwę zębów na zadowalającym poziomie. Jednakże zbyt częste spożywanie niektórych produktów i tak może stanowić sporą przeszkodzę dla zachowania odpowiedniej bieli. Warto zastanowić się, czy nie lepiej z nich zrezygnować, zamiast korzystać w przyszłości ze środków i zabiegów wybielających.

Odbarwianie zębów znajduje się wśród wielu negatywnych skutków palenia tytoniu – to kolejny powód, żeby rzucić zły nałóg. Spożywanie kawy czy herbaty w nadmiernych ilościach przyczynia się do tego, że poziom estetyczny uzębienia spada. Ogólna zasada brzmi tak, że oddziaływanie wszelkich produktów o ciemnej barwie jest w tym kontekście negatywne. Co ciekawe, zielona herbata odbarwia zęby bardziej niż czarna. Do jej zalet natomiast należy przeciwdziałanie bakteriom, a zatem nie należy odstawiać tego produktu. Osobom dbającym o ten aspekt higieny powinno również zależeć na ograniczeniu w pewnym stopniu odczynu słodkiego i kwaśnego w swojej diecie (choć rzecz jasna nie należy popadać w skrajność, raczej warto zachowywać równowagę). Napoje słodzone i barwiące dobrze jest odrzucić nie tylko z powodu zbyt dużej zawartości cukru, ale również ze względu na to, że kiedy często je spożywamy, to zęby nabierają ciemniejszego koloru. Na koniec należy wymienić ostatni rodzaj produktu – słodycze. Z pewnością ten fakt nikogo nie dziwi, ponieważ każdy od dziecka wie, że czekolada i cukierki źle wpływają na jakość zębów.

Jak uniknąć przebarwień na zębach?

Wielu pacjentów, którzy odwiedzają lekarza stomatologa na NFZ lub prywatnie zmaga się z silnymi przebarwieniami zębów, psującymi estetykę uśmiechu. Jak więc zapobiec niechcianym przebarwieniom, które osadzają się na szkliwie? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Przede wszystkim, jeśli mamy zamiar pić np.: herbatę lub soki zawierające kwasy i substancje barwiące zęby, pamiętajmy o używaniu słomki. Po wypiciu tego typu napojów warto przepłukać jamę ustną wodą. Dobrą praktyką jest też ograniczenie ciemnej kawy i pewnych rodzajów herbaty (przebarwieniom szczególnie sprzyja herbata czerwona, czarna i zielona).

Co jeszcze możemy zrobić w ramach działań profilaktycznych? Zamiast czerwonego wina, które barwi zęby, można przestawić się na równie smaczne wino różowe lub białe. W trosce o piękne zęby warto zrezygnować z napojów gazowanych typu cola i ciemnego piwa. Warto pamiętać też o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym i systematycznej higienizacji (piaskowanie, skaling, polerowanie). Chcąc ustrzec zęby przed silnymi przebarwieniami, należy starannie je szczotkować, nitkować i używać płynu do płukania jamy ustnej. Dobrym nawykiem jest wprowadzenie do codziennego menu warzyw i owoców takich, jak: jabłko, kalafior, marchew, które ograniczają powstawanie nieestetycznych przebarwień.

Jak szybko pozbyć się przebarwień na zębach?

Wiele osób zastanawia się, jak najlepiej usunąć przebarwienia nazębne i odzyskać piękny, śnieżnobiały uśmiech? Możemy zapytać stomatologa o pasty i płukanki do jamy ustnej o właściwościach wybielających. Pomocne mogą okazać się też specjalistyczne szczoteczki wybielające zęby (np. wybrane szczoteczki soniczne, które usuwają przebarwienia i osady). Dobrym rozwiązanie jest też skorzystanie z zabiegów higienizacji. Gdy przebarwienia są bardzo zaawansowane, najlepszym wyjściem może okazać się profesjonalny zabieg wybielania zębów np. z użyciem specjalnego lasera lub lampy. Dużym zainteresowaniem cieszy się też nakładkowe wybielanie zębów.

Usuwanie przebarwień domowymi sposobami – czego nie robić?

Z pewnością nie polecamy domowych metod usuwania przebarwień, takich jak mycie zębów sodą oczyszczoną, solą, sokiem z cytryny lub środkami o niewiadomym pochodzeniu, które mogą uszkodzić szkliwo i doprowadzić do nadwrażliwości zębów. Złym pomysłem jest również używanie past wybielających bez konsultacji z lekarzem stomatologiem. Pamiętajmy, aby nigdy nie działać na własną rękę, a korzystać z pomocy specjalistów, gdyż jak pokazuje praktyka lekarska, w wielu przypadkach, zamiast odzyskać piękny uśmiech, możemy tylko sobie zaszkodzić.

Udostępnij ten artykuł!