Promocja

Wybielanie zębów lampą Beyond (laserem, zimnym światłem) lub techniką nakładkową w cenie 600zł

NFZ
Dentysta Kraków

Stomatologia Estetyczna Stangel Sp. P.

Płać kartą
Klimatyzacja
Parking
A A A

Jakie są rodzaje znieczuleń stosowanych w stomatologii?


Gabinet stomatologiczny wśród wielu osób wywołuje raczej negatywne skojarzenia. Jedno bolesne leczenie stomatologiczne w przeszłości sprawia, że niektórzy rezygnują z konsultacji z dentystą na długie lata. Warto zmienić to podejście! Po pierwsze, regularne wizyty i odpowiednia pielęgnacja zębów pomagają utrzymać uzębienie w dobrym stanie, dzięki czemu interwencja stomatologa nie jest potrzebna. Po drugie, współczesna stomatologia dysponuje środkami, które skutecznie uśmierzają ból nawet podczas bardziej skomplikowanych zabiegów. Dlatego osoby szczególnie wrażliwe nie mają powodów do obaw. Warto też zaznaczyć, że znieczulenia stosowane w nowoczesnej stomatologii są nie tylko bardzo skuteczne, ale również bezpieczne.

Rodzaje znieczuleń


Jednym z rodzajów znieczuleń jest znieczulenie powierzchniowe. Stosuje się je przede wszystkim przed zabiegami z zakresu higieny jamy ustnej, takim jak na przykład usuwanie kamienia nazębnego. Ten typ znieczulenia jest pomocny w przypadku osób, które mają bardzo mocny odruch wymiotny w sytuacji pojawienia się ciała obcego w ustach. Używa się go także przed aplikacją zastrzyku znieczulającego. Znieczulenie powierzchniowe może mieć formę plastra, żelu, kremu lub aerozolu i działa już po kilku minutach.

Znieczulenie podskórne, śródskórne lub domięśniowe to znieczulenie nasiękowe. Ma zastosowanie w przypadku dolnych siekaczy i zębów górnych. Tego rodzaju znieczulenie lokalnie ogranicza przewodnictwo nerwów czuciowych. Igła jest wkłuwana dość płytko.

Znieczulenie śródwięzadłowe stosowane jest zwykle przy zabiegach z zakresu endodoncji, pedodoncji i protetyki, a także przed ekstrakcją zębów mlecznych. Używa się go również w leczeniu zębów, które nie są objęte stanem zapalnym. Do jego wykonania wykorzystuje się strzykawki ciśnieniowe.

Natomiast w złożonych zabiegach stomatologicznych stosowane jest znieczulenie przewodowe, które neutralizuje działanie większego nerwu. Efekty takiego znieczulenia mogą utrzymywać się nawet do kilkunastu godzin po leczeniu.

Należy pamiętać, że aby znieczulenie było bezpieczne, przed aplikacją trzeba poinformować lekarza o aktualnych dolegliwościach oraz stosowanych lekach. Dzięki temu lekarz będzie mógł zdecydować, jaki typ znieczulenia będzie najbardziej skuteczny w konkretnym przypadku.
 

Proszę wybrać gabinet


Gabinet Stomatologiczny Stanmed

Leczenie prywatne oraz NFZ
ul. Chmieleniec 19/U1
30-348 Kraków
12 656 34 33
79 656 34 33

Gabinet Stomatologiczny Stanmed 2

Leczenie prywatne oraz NFZ
Sobieskiego 13d/3
32-400 Myślenice
531 11 51 51
12 274 43 02