Jakie są wskazania do założenia aparatu ortodontycznego?
Autor: gamadent

Biel i równy zgryz to kanony pięknego uśmiechu, do którego dąży każdy, kto dba o swoje zęby. Czasami poprawy wymaga jedynie kolor. Białe zęby możemy uzyskać w niespełna godzinę poddając się zabiegowi wybielania u dentysty. O wiele trudniej koryguje się wadę zgryzu, ponieważ noszenie aparatu ortodontycznego przynosi efekty dopiero po latach. Nieprawidłowy zgryz to nie tylko kwestia estetyki. Może on prowadzić do wielu problemów z uzębieniem – chorób dziąseł, nadmiernego rozchwiania lub wysunięcia zębów, a także do próchnicy, która jest wynikiem trudności z dokładnym oczyszczeniem nierówno ułożonych zębów.

Leczenie wad zgryzu u dzieci

Dla miarodajnej oceny prawidłowości zgryzu u dziecka należy wybrać się z nim na przynajmniej dwie wizyty kontrolne – pierwsza powinna odbyć się, gdy maluch będzie miał sześć lat, drugą natomiast należy przeprowadzić w wieku lat dwunastu. Wady zgryzu występują u dzieci z powodów genetycznych lub w wyniku złych nawyków takich jak długie ssanie smoczka lub palca. Nieprawidłowościom w budowie uzębienia sprzyja również jedzenie samych papek lub innych miękkich pokarmów, a także zaniechanie leczenia zainfekowanych próchnicą mleczaków.

Zalecenia do korekcji zgryzu

Noszenie aparatu ortodontycznego można rozpocząć dopiero wówczas, gdy pojawią się zęby stałe. Jednocześnie na leczenie zgryzu nigdy nie jest zbyt późno – o zęby warto dbać w każdym wieku. Założenie aparatu jest poprzedzane dokładnym wywiadem ortodontycznym, w trakcie którego lekarz ortodonta konsultuje się z innymi specjalistami. Wskazania do noszenia aparatu to oczywiście wady zgryzu. Przodozgryz jest to wada, przy której zaburzone zostały proporcje między żuchwą i szczęką – żuchwa często ulega nadmiernemu rozrośnięciu, natomiast szczęka ma tendencję do zatrzymania się w pewnej fazie rośnięcia. Przy tyłozgryzie szczęka nadmiernie cofa się do środka. Z kolei do powstania zgryzu krzyżowego, w którym zęby zachodzą na siebie, dochodzi najczęściej w wyniku stłoczenia zębów. Zgryz otwarty polega z kolei na tym, że zęby górne nie dotykają zębów dolnych.

Udostępnij ten artykuł!