Promocja

Wybielanie zębów lampą Beyond (laserem, zimnym światłem) lub techniką nakładkową w cenie 600zł

NFZ
Dentysta Kraków

Stomatologia Estetyczna Stangel Sp. P.

Płać kartą
Klimatyzacja
Parking
A A A

Jakie zabiegi może wykonać higienistka stomatologiczna?


Higienistka stomatologiczna to osoba, która nie jest lekarzem, ale jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania gabinetu dentystycznego. Higienistka stomatologiczna pomaga i współpracuje z lekarzem podczas wykonywania zabiegów profilaktycznych oraz leczniczych. Pełni funkcję wsparcia dla stomatologa, a także może przeprowadzać pewne zabiegi. Zawód higienistki stomatologicznej możemy zaliczyć do grupy tak zwanego średniego personelu medycznego.

Funkcje higienistki w gabinecie stomatologicznym


Podstawową rolą higienistki stomatologicznej jest asystowanie lekarzowi podczas zabiegów dentystycznych. Higienistka ma też kompetencje do prowadzenia edukacji zdrowotnej z zakresu stomatologii oraz promowania zdrowia w różnych miejscach i środowiskach. Higienistka stomatologiczna, na zlecenie lekarza, może samodzielnie przeprowadzać badania diagnostyczne u pacjenta. Do zakresu jej obowiązków należy także dbałość o odpowiednie przygotowanie gabinetu oraz miejsca pracy stomatologa, z uwzględnieniem obowiązujących zasad ergonomii pracy. Higienistka stomatologiczna może również opiekować się pacjentami, to znaczy udzielać im rad z dziedziny higieny jamy ustnej oraz profilaktyki próchnicy.

Które zabiegi może przeprowadzać higienistka?


Do najciekawszych elementów pracy higienistki stomatologicznej należy przeprowadzanie zabiegów. Osoba na tym stanowisku może na przykład wykonywać skaling i piaskowanie, lakowanie, irygację, lakierowanie oraz wybielanie zębów. Na czym one polegają?

Skaling i piaskowanie polegają na usunięciu z powierzchni zębów kamienia i osadu nazębnego, które są dobrym środowiskiem dla bakterii i mogą prowadzić do chorób przyzębia. Skaling i piaskowanie, czyli tak zwaną higienizację zębów należy wykonywać najlepiej co pół roku. Po wykonaniu zabiegu higienistka stomatologiczna powinna przeprowadzić instruktaż dotyczący dbania o higienę jamy ustnej.

Lakowanie zębów to bezbolesny zabieg, podczas którego bruzdy zdrowych zębów pokrywa się specjalnym materiałem, który chroni zęby przed rozwojem bakterii oraz chorobami. Z kolei lakierowanie polega na pokryciu zębów fluorem – zabieg ten wykonuje się regularnie u dzieci, aby zmniejszyć nadwrażliwość zębów i chronić je przed próchnicą – ale można przeprowadzić go także u osób dorosłych. Irygacja zębów to czyszczenie uzębienia przy pomocy wysokiego czyszczenia. Ten zabieg umożliwia usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, nawet z bardzo trudno dostępnych miejsc, co ma szczególnie duże znaczenie przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Higienistka stomatologiczna ma również umiejętności potrzebne do przeprowadzania profesjonalnego wybielania zębów.
 

Proszę wybrać gabinet


Gabinet Stomatologiczny Stanmed

Leczenie prywatne oraz NFZ
ul. Chmieleniec 19/U1
30-348 Kraków
12 656 34 33
79 656 34 33

Gabinet Stomatologiczny Stanmed 2

Leczenie prywatne oraz NFZ
Sobieskiego 13d/3
32-400 Myślenice
531 11 51 51
12 274 43 02