Kiedy dziąsła krwawią?
Autor: gamadent

Krwawienie dziąseł może mieć wiele przyczyn. Co może oznaczać ten objaw? Oczywiście niekiedy rana ma przyczynę mechaniczną, np. po prostu zbyt mocno szczotkowaliśmy zęby bądź skaleczyliśmy się w inny sposób. Należy mieć to na uwadze następnego dnia, ewentualnie kupić inną szczoteczkę. Jeśli krwawienie nie mija, powinniśmy podjąć leczenie.

Przyczyny krwawienia dziąseł

Przeważnie mamy do czynienia z zapaleniem dziąseł. Krew pojawia się w tym przypadku na początku rozwoju choroby. Nie lekceważmy również sytuacji, kiedy występuje ona dopiero po ucisku chorego miejsca. Do innych objawów zapalenia należy obrzęk albo zmiana barwy dziąseł. Część osób odczuwa ból. Niekiedy możemy także zauważyć ropę. Co stanowi przyczynę zapalenia dziąseł? Stomatolodzy jako powód wymieniają próchnicę, zbyt bliskie położenie zębów obok siebie, naruszenie struktury uzębienia albo dziąseł. Jesteśmy narażeni na tę dolegliwość, kiedy zaniedbujemy higienę jamy ustnej. Niekiedy chorobę mogą wywołać zaburzenia odżywiania. Wszystkie wymienione symptomy stanowią informację, iż powinniśmy się udać do dentysty.

W niektórych przypadkach stomatolog stwierdza, że zapalenie dziąseł nie stanowi przyczyny krwawienia. Wówczas potrzebna jest wizyta internisty. Chorobami, które powodują wystąpienie owego objawu, są np. anemia albo cukrzyca. Spośród innych czynników można wymienić niedobór niektórych witamin.

Sposoby na krwawiące dziąsła

Nawet osoby, które regularnie odwiedzają dentystę na NFZ lub prywatnie, czasami doświadczają krwawienia dziąseł. Jak radzić sobie z tego typu dolegliwościami na własną rękę? Przede wszystkim warto przyjrzeć się używanej szczoteczce do zębów. Rozwiązaniem problemu może okazać się wymiana gadżetu do higieny jamy ustnej na ten z bardziej miękkim włosiem. Może to być zarówno szczoteczka manualna, jak i elektryczna. Nie bez znaczenia jest też sposób szczotkowania zębów. Przy wrażliwych dziąsłach, skłonnych do krwawienia, należy myć zęby w delikatny sposób, unikać agresywnego szczotkowania, na rzecz okrężnych ruchów szczoteczką. Jeżeli czynnikiem sprawczym krwawienia jest stan zapalny dziąseł lub przyzębia, pomocne mogą okazać się naturalne płukanki ziołowe, szczególnie z szałwii i rumianku. Te dobroczynne rośliny działają przeciwzapalnie, świetnie sprawdzają się nie tylko przy krwawieniach, ale także przy aftach i pleśniawkach.

Pasta na krwawiące dziąsła, odstawienie tytoniu i odpowiednia dieta

Kolejna istotna kwestia to pasta do zębów. Przy tego typu problemie, należy kupić pastę leczniczą, która wzmacnia dziąsła i powstrzymuje krwawienie. Chcąc cieszyć się zdrowymi dziąsłami, warto zrezygnować też z nałogowego palenia papierosów. Dlaczego? Ponieważ nikotyna sprzyja chorobom dziąseł (poprzez ograniczenie dopływu krwi do dziąseł, ta szkodliwa substancja przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego). Żaden palacz nie powinien bagatelizować krwawienia dziąseł, to sygnał, iż niezwłocznie należy udać się na wizytę do stomatologa. Jeśli krwawienie dziąseł ma związek z ubogoskładnikową, źle zbilansowaną dietą, należy zadbać o sposób odżywiania, np. wprowadzić do codziennego menu minerały oraz witaminy, szczególnie takie jak witamina C i K, a także żelazo.

Jak zapobiegać krwawieniu dziąseł? Działania profilaktyczne

Kluczowe znacznie odgrywa prawidłowa higiena jamy ustnej. Pamiętajmy więc, aby szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie przez około 3 minuty. Bardzo ważne jest też używanie nici dentystycznych, które docierają do trudno dostępnych miejsc i usuwają resztki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych. W ramach profilaktyki można zainwestować też w irygator wodny, który ułatwia utrzymanie higieny jamy ustnej na wysokim poziomie. Pozytywny wpływ na stan dziąseł może mieć też odpowiednio dobrany płyn do płukania np. z  chlorheksydyną w składzie. Substancja ta działa antyseptycznie i ogranicza rozwój stanu zapalnego dziąseł. Warto też przynajmniej raz w roku poddawać się profesjonalnemu zabiegowi higienizacji.

Udostępnij ten artykuł!