Kiedy stosować licówki?
Autor: gamadent

Z pomocą licówek można skutecznie zmienić nie tylko kolor, ale również kształt zębów. Dobrze przygotowany do swojej pracy stomatolog bez trudu odbuduje fragmenty zębów, sprawi, że zmianie ulegnie ich długość. Jakie jest zastosowanie licówek? Jaka jest cena licówek w Krakowie? A w końcu — w jakich przypadkach okazują się być najlepszym rozwiązaniem? 

Czym właściwie są licówki? Kiedy je stosować?

Licówka to cienka, wykonana na zamówienie powłoka z materiałów w kolorze zęba. Zaprojektowana zostaje, aby pokryć przednią powierzchnię zębów, w celu poprawy wyglądu, a jednocześnie zapewnia wytrzymałość i sprężystość porównywalną z naturalnym szkliwem. Jest dostosowana do kształtu zębów i przyklejana do szkliwa, podczas zabiegu w gabinecie dentystycznym. Licówki mogą być wykonane z porcelany lub z materiałów kompozytowych, np. żywicy.

Kiedy zakłada się licówki?

Licówki zakłada się, gdy wygląd zębów jest niezadowalający. Coraz częściej okazują się być sposobem na idealnie równe zęby bez konieczności stosowania aparatu ortodontycznego. Obecnie na to rozwiązanie najczęściej decydują się kobiety w wieku między 25. a 45. rokiem życia, które są aktywne zawodowo. Licówki (jako sposób korekty wad zgryzu) mogą być stosowane tylko w wyjątkowych przypadkach. Zalicza się do nich między innymi niwelację diastemy. Ponadto idealnie sprawdzają się również wtedy, kiedy chcemy skorygować wygląd zębów obróconych.

Jeżeli zęby pokryte są przebarwieniami, których usunięcie byłoby bardzo kosztowne, można również zdecydować się na założenie licówek. Są one rozwiązaniem zapewniającym doskonałe efekty.

Jak przebiega proces zakładania licówek?

Przygotowanie do zabiegu oraz sam proces zakładania trwają łącznie od jednej do trzech wizyt u stomatologa. Pierwsza wizyta to konsultacja, druga i ewentualnie trzecia to proces ich wykonania i założenia.

Konsultacja i planowanie leczenia

To pierwszy i bardzo ważny krok, ponieważ wymaga czynnego udziału pacjenta. Niezwykle istotne jest, abyś wyjaśnił dentyście, dlaczego chcesz założyć licówki i jakiego efektu oczekujesz. Podczas wizyty konsultacyjnej stomatolog dokładnie zbada stan zębów, aby upewnić się, że licówki będą odpowiednim wyborem. Może również zlecić wykonanie zdjęcia RTG. Następnie, dokładnie omówi procedurę oraz poinformuje, w jaki sposób przygotować się do zabiegu.

Przygotowanie do zabiegu założenia licówek

Aby przygotować ząb do przyklejenia licówek, dentysta usunie około pół milimetra szkliwa z powierzchni zęba. Jest to grubość równa grubości licówki, która zostanie nałożona na powierzchnię zęba. Przed usunięciem szkliwa, wraz z dentystą zdecydujecie o konieczności zastosowania znieczulenia miejscowego (aby uniknąć ewentualnego dyskomfortu).

Następnie, dentysta wykona model lub wycisk Twojego zęba. Model wysyłany jest do laboratorium dentystycznego, które konstruuje licówkę. Odebranie licówek z laboratorium zajmuje zwykle około 2 tygodni. Odbywa się to tylko w przypadku licówek porcelanowych, ponieważ kompozyt można wykonać już podczas jednej wizyty. Podczas oczekiwania na docelowe licówki, dentysta zaproponuje założenie wersji tymczasowej.

Zakładanie licówek

Zanim licówka zostanie zacementowana na stałe, dentysta tymczasowo umieści ją na zębie, aby sprawdzić jej dopasowanie i kolor. Następnie, ząb będzie przygotowywany do licowania: zostanie oczyszczony, wypolerowany i wytrawiony, co stworzy chropowatość na powierzchni zęba (aby umożliwić proces silnego wiązania licówki z podłożem). Na licówkę nakłada się specjalny cement, następnie nakłada się ją na ząb. Po prawidłowym umieszczeniu okleiny, dentysta zastosuje wiązkę światła, która aktywuje substancje chemiczne w cemencie, powodując bardzo szybkie twardnienie.

Ostatnie kroki obejmują usunięcie nadmiaru cementu, ocenę zgryzu i dokonanie ostatecznych korekt okleiny, jeśli będzie to konieczne. Dentysta może również poprosić Cię o wizytę kontrolną za kilka tygodni, aby sprawdzić, jak Twoje dziąsła reagują na obecność licówek i jeszcze raz zbadać ich ułożenie.

Udostępnij ten artykuł!