Autor: gamadent

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. W tym czasie każda ciężarna powinna dbać o siebie w sposób szczególny. Konieczne są wizyty u specjalisty, suplementacja i właściwa dieta. Jak jednak wygląda kwestia leczenia stomatologicznego?

Wiemy, że ciąża stanowi ważne przeciwwskazanie, zarówno w przypadku zabiegów z zakresu kosmetologii, jak i medycyny. Okazuje się jednak, że niektóre zabiegi stomatologiczne są bezpieczne przez cały okres ciąży, przy czym część z nich może być wykonana wyłącznie w początkowych etapach ciąży. Warto wiedzieć, z jakimi zabiegami należy się wstrzymać aż do porodu.

Idealna sytuacja to taka, w której przyszła mama zadba o pełne zdrowie zębów jeszcze przed zajściem w ciążę. Jednak nawet w takiej sytuacji nie powinno się rezygnować ze spotkań ze stomatologiem.

Dbanie o zęby w ciąży

Kobiety spodziewające się dziecka są bardziej narażone na pojawienie się problemów z zębami. Przyczyną takiego stanu są między innymi zmiany hormonalne. Zmianie ulega odczyn śliny, dziąsła są osłabione, a próchnica rozwija się szybciej. Z tego powodu tak ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Do specjalisty najlepiej wybrać się na początku, w środku, a także pod koniec ciąży.

Podczas całej ciąży dozwolone jest leczenie próchnicy. Bagatelizowana próchnica jest szkodliwa dla zdrowia matki oraz dziecka. W pierwszym trymestrze niewskazane jest leczenia kanałowe, a przez cały okres ciąży nie zaleca się wykonywania RTG zęba, a także skomplikowanych zabiegów protetycznych.

W pierwszym trymestrze dopuszcza się za to wykonanie znieczulenia oraz usunięcie zęba. Po trzecim miesiącu kobieta może zdecydować się również na usuwanie kamienia nazębnego.

W ciąży często odradza się również wybielania zębów. Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny i niezbędna jest w tym wypadku konsultacja ze specjalistą.

Udostępnij ten artykuł!