Licówki – kiedy zdecydować się na ich stosowanie?
Autor: gamadent

Kiedy warto założyć licówki?

 

Licówki to płatki mocowane w obrębie przedniej części zęba. Ich stosowanie ma na celu poprawienie estetyki uśmiechu lub skorygowanie wad zgryzu. Wykorzystanie licówek daje możliwość zmiany kształtu oraz długości zęba lub też ukrycia mało atrakcyjnych przebarwień. Zależnie od kondycji uzębienia, licówki są zakładane na pojedyncze lub wszystkie zęby. Jak każdy zabieg stomatologiczny, również zakładania licówek posiada swoje zalecenia i przeciwwskazania.

Zakładanie licówek to zabieg dedykowany osobom chcącym zwiększyć atrakcyjność swego uzębienia. Ze względu na to, że płytki te są wyjątkowo cienkie oraz składają się z delikatnego materiału, to wykorzystuje się je do uzupełnienia braków uzębienia przedniego. Założenie na zęby licówek pozwala uzyskać bardziej białe zęby oraz nadać im odpowiedni kształt. Zabieg jest stosowany w przypadku widocznej przerwy między zębami, w celu wyrównywania długości zębów, a także do korygowania niewielkich wad zgryzu. Zdecydowanie się na licówki jest czasami jedyną możliwością, jak w przypadku dojścia do ukruszenia lub pęknięcia zęba.

Argumenty przeciwko zabiegowi

W niektórych sytuacjach dentyści odradzają założenie licówek. Głównym przeciwwskazaniem jest nałogowe zgrzytanie zębami, które mogłoby spowodować naruszenie powierzchni płatków. Dyskwalifikującym jest również zaawansowana próchnica, poważne nieprawidłowości zgryzu oraz choroby przyzębia, które wiążą się z niestabilnym utrzymywaniem się zębów.

Licówki – nowoczesna i mało inwazyjna metoda

Licówki są nakładane jedynie na przednią część zęba, co wyklucza nadmierną ingerencję w jego budowę. Przed zabiegiem wykonuje się delikatne szlifowanie powierzchni zębów. Materiał, z którego stworzona została płytka, to najczęściej porcelana. Jest ona odporna na działanie ścierania, a jej wygląd i faktura łudząco przypominają strukturę zęba. Zabieg wykonany przez profesjonalistę wyklucza pojawienie się nierówności w miejscu łączenia się zęba oraz licówki. Płytka nie poddaje się zmianom próchniczym, do tego jest mocowana z dodatkiem specjalnych substancji antybakteryjnych. Przed ostatecznym założeniem licówek pacjent nosi przez kilka dni model testowy, aby móc realnie ocenić efekty zastosowania leczenia.

Jakie problemy stomatologiczne rozwiążą licówki?

Licówki porcelanowe to nie tylko doskonały sposób na kosmetyczną zmianę uśmiechu, ale również zwiększenie pewności siebie. Ich założenie może sprawić, że:

  • poprawisz wygląd naturalnych, krzywych zębów,
  • zakryjesz wstydliwe przebarwienia,
  • zasłonisz zęby, które uległy ukruszeniu lub zużyciu,
  • poprawisz i ujednolicisz wygląd zębów o nieregularnych rozmiarach.

Najpopularniejsze rodzaje licówek, cena w Krakowie za ich założenie

Istnieje kilka rodzajów licówek, najpopularniejszymi z nich są:

 

licówki akrylowe

— rodzaj licówek tymczasowych, których zadaniem jest zabezpieczenie zęba przed zabiegiem założenia licówki stałej. Nie są jednak materiałem trwałym, ze względu na swoją grubość i ciężar.

licówki porcelanowe

— najmocniejsze, elastyczne, najtrwalsze oraz odporne na przebarwienia. Porcelana naturalnie wtapia się w kolor zęba. Przy odpowiedniej pielęgnacji, zazwyczaj utrzymują się od 8 do 15 lat, ze względu na wysoką jakość materiału.

licówki kompozytowe

— stworzone z mieszanki materiałów o różnych właściwościach. Są w jednolitym kolorze, przez co nie wyglądają tak naturalnie, jak wersja porcelanowa. Tworzywo, z którego wykonuje się licówki kompozytowe, jest również bardziej podatne na przebarwienia, dlatego może żółknąć z biegiem czasu.

licówki ceramiczne

— stworzone z ceramiki skaleniowej, co daje naturalny efekt wizualny. Składają się z kwarcu, krzemionki, kaolinu oraz barwników — po zmieszaniu z wodą, wypalane są w piecu. W porównaniu do licówek kompozytowych są trwalsze, ale również droższe.

Jak trwałe są licówki?

Istnieją dwa najważniejsze czynniki, które decydują o trwałości licówek. Pierwszym z nich jest doświadczenie stomatologa, który je zakłada, drugim zaś to, jak dbasz o zęby w domowym zaciszu. Jeśli chodzi o dentystę, najlepiej wybrać klinikę, która na co dzień zajmuje się licówkami oraz implantologią. Umów się na spotkanie i porozmawiaj o problemie z uzębieniem, który chcesz rozwiązać. Pamiętaj, że każdy przypadek należy rozwiązać indywidualnie — to, co sprawdza się u jednego pacjenta, niekoniecznie sprawdzi się u drugiego. Podczas planowania zmian kosmetycznych ważne jest, aby wziąć pod uwagę rysy twarzy oraz funkcjonalność zgryzu.

Jeśli natomiast mówimy o pielęgnacji, to od Ciebie zależy regularność i dokładność, które odpowiadają za zapobieganie ubytków na krawędziach licówek oraz odpryskiwanie spowodowane złymi nawykami. Pamiętaj, że codzienne, dokładne szczotkowanie, nitkowanie zębów oraz płukanie jamy ustnej, są podstawą osiągnięcia Twojego celu. Nienaganna higiena oraz regularne wizyty kontrolne to klucz do zdrowego i pięknego uśmiechu.

Udostępnij ten artykuł!