Promocja

Wybielanie zębów lampą Beyond (laserem, zimnym światłem) lub techniką nakładkową w cenie 600zł

NFZ
Dentysta Kraków

Stomatologia Estetyczna Stangel Sp. P.

Płać kartą
Klimatyzacja
Parking
A A A

Na czym polega higienizacja i jak często ją stosować?


Higienizacja to szereg zabiegów profilaktycznych, które chronią nas przed wieloma groźnymi powikłaniami, jakie mogą wyniknąć z nagromadzania się kamienia nazębnego. Są to resztki pokarmu, bakterii lub składników śliny, które pozostały na zębach w wyniku niedokładnego ich oczyszczenia. Dopóki tworzą zwykły osad, możemy usunąć je za pomocą szczoteczki. Jeśli jednak zapominamy o szczotkowaniu zębów lub czyścimy je pobieżnie, to po pewnym czasie ten właśnie osad ulegnie zmineralizowaniu. Tak powstanie kamień nazębny, który ze zwykłych resztek pokarmowych przekształca się w złogi groźne dla zdrowia naszego uzębienia.

Dlaczego warto pozbyć się kamienia nazębnego?


Najbardziej oczywistym powodem pozbycia się kamienia nazębnego jest zadbanie o estetykę zębów. Kamień nazębny jest żółty, szary lub brązowy, co oczywiście nie sprzyja białemu uśmiechowi. Porowata, szorstka powierzchnia kamienia nazębnego sprzyja odkładaniu się bakterii, które prowadzą do próchnicy. Do tego dochodzi do zakwaszenia środowiska jamy ustnej, przez co szkliwo zębów powoli niszczeje. Kamień nazębny jest uważany za główną przyczynę wielu schorzeń dziąseł oraz przyzębia, w tym przede wszystkim paradontozy.

Jakie zabiegi są wykonywane w ramach higienizacji?


Pierwszym etapem higienizacji jest skaling . Polega on na usunięciu twardych złogów kamienia nazębnego przy pomocy skalera ultradźwiękowego. Ultradźwięki w wysokiej częstotliwości powodują stopniowe kruszenie, a następnie odpadanie kamienia. Skaling jest bezbolesny, chociaż u osób z nadwrażliwością zębów mogą pojawiać się pewne dolegliwości bólowe – wtedy poleca się podanie znieczulenia. Usuwanie kamienia nazębnego powinno być wykonywane regularnie co pół roku. U kobiet w ciąży oraz osób z rozrusznikiem serca zabieg jest wykonywany manualnie za pomocą tzw. kiretów.

Jeżeli osad występuje w większej ilości lub znajduje się w trudno dostępnych miejscach, przeprowadza się drugi etap higienizacji, jakim jest piaskowanie. Stosuje się do niego urządzenie nazywane piaskarką, poprzez którą dentysta kieruje na zęby strumień wody połączonej z piaskiem i substancjami rozpuszczającymi osad. Częste picie kawy, palenie papierosów, przyjmowanie leków powodujących przebarwienie szkliwa, wady zgryzu lub chęć poprawienia efektów wybielania zębów – ze względu na te właśnie czynniki warto co pół roku korzystać z piaskowania zębów.

Na koniec higienizacji przeprowadza się fluoryzację, która działa przeciwpróchniczo. Pacjentowi podawana jest pianka lub żel z dużą zawartością fluoru, który wnika w zęby. Zabieg poleca się pacjentom z podatnością na powstawanie próchnicy. Fluoryzację można powtarzać co kilka miesięcy.
 

Proszę wybrać gabinet


Gabinet Stomatologiczny Stanmed

Leczenie prywatne oraz NFZ
ul. Chmieleniec 19/U1
30-348 Kraków
12 656 34 33
79 656 34 33

Gabinet Stomatologiczny Stanmed 2

Leczenie prywatne oraz NFZ
Sobieskiego 13d/3
32-400 Myślenice
531 11 51 51
12 274 43 02