Promocja

Wybielanie zębów lampą Beyond (laserem, zimnym światłem) lub techniką nakładkową w cenie 600zł

NFZ
Dentysta Kraków

Stomatologia Estetyczna Stangel Sp. P.

Płać kartą
Klimatyzacja
Parking
A A A

Na czym polega hiperdoncja?

Jednym z rzadko spotykanych schorzeń stomatologicznych jest hiperdoncja. Ten trudny termin używany jest dla określenia stanu, kiedy w naszej szczęce znajduje się zbyt dużo zębów. Wyróżnia się dwa rodzaje hiperdoncji: rzekomą oraz rzeczywistą.

Hiperdoncja rzeczywista występuje wówczas, gdy w szczęce znajduje się za dużo zębów stałych. W przypadku hiperdoncji rzekomej chodzi o zęby mleczne, które pozostały w szczęce. Mimo to wyżnęły się zęby stałe. Dlatego dochodzi do pojawienia się tego schorzenia? Jakie postępowanie przyjmują w przypadku hiperdoncji stomatolodzy?

Schorzenie to może pojawić się u każdego z nas. Bardzo często występuje jednak w przebiegu chorób o podłożu genetycznym. Do schorzeń, które najczęściej współwystępują z hiperdoncją, zalicza się:

 • rozszczep wargi
 • rozszczep podniebienia
 • zespół Downa


 • Nieco mniej znaną chorobą, w przypadku której również mogą pojawić się zęby nadliczbowe, jest zespół Crouzona. Z hiperdoncją o wiele częściej zmagają się mężczyźni.

  Leczenie tego schorzenia ma stosunkowo nieskomplikowany przebieg. Polega na usunięciu tych zębów, których w szczęce nie powinno być. Często niezbędna okazuje się później być korekta zgryzu za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych. Terapia ta prowadzona jest pod okiem ortodonty.

   

  Proszę wybrać gabinet


  Gabinet Stomatologiczny Stanmed

  Leczenie prywatne oraz NFZ
  ul. Chmieleniec 19/U1
  30-348 Kraków
  12 656 34 33
  79 656 34 33

  Gabinet Stomatologiczny Stanmed 2

  Leczenie prywatne oraz NFZ
  Sobieskiego 13d/3
  32-400 Myślenice
  531 11 51 51
  12 274 43 02