Autor: gamadent

Kamień nazębny powstaje w wyniku zwapnienia płytki nazębnej, będącej złogiem złożonym z bakterii, produkowanych przez nie cukrów oraz białek wytworzonych przez ślinę. Najczęstszym miejscem rozwoju kamienia nazębnego jest brzeg zębowy, czyli miejsce styku zęba z dziąseł. Nierównomierna powierzchnia brzegu zębowego stwarza doskonałe warunki do odkładania się płytki. Kolor kamienia nazębnego jest kremowy, jednak może brązowieć, głównie przez picie napojów barwiących takich jak herbata, kawa, wino oraz przez palenie papierosów. To na tyle stwardniała struktura, że jej usunięcie nie jest możliwe w domu, lecz podczas specjalnego zabiegu, nazywanego także scalingiem. Zdecydowanie opłaca się go przeprowadzić, gdyż kamień nazębny nie tylko psuje estetykę zębów, lecz może również przyczyniać się do chorób przyzębia, w tym do groźnej paradontozy.

Scaling – poddziąsłowy, naddziąsłowy. Na czym polega?

Kamień nazębny usuwa się w zależności od miejsca jego wystąpienia. Scaling poddziąsłowy obejmuje zwapnienia poniżej linii dziąseł – na przykład w kieszonce lub korzeniu. Dentysta posługuje się kiretem, specjalnym narzędziem ułatwiającym dotarcie do każdej przestrzeni zębowej. Po uzyskaniu bezpośredniego dostępu stomatolog usuwa kamień poprzez zastosowanie ultradźwięków. Końcowy etap to polerowanie oraz ewentualna fluoryzacja, która wzmacnia korzeń zęba. Z kolei scaling naddziąsłowy, zdecydowanie częściej wykonywany, to oczyszczenie koron zębowych. Tutaj również stosuje się ultradźwięki, które sprawiają, że struktura kamienia pęka i odrywa się od powierzchni zębów. Do tego stosuje się schłodzoną wodę, która minimalizuje ewentualny ból odczuwany przy zabiegu. Ostatni etap to polerowanie – czyni ono powierzchnię szkliwa bardziej gładką, w związku z czym uniemożliwia ponowne odkładanie się płytki nazębnej.

Bezpieczeństwo zabiegu i częstotliwość

Usuwanie kamienia poddziąsłowego jest zabiegiem w pełni bezpiecznym, zdecydowanie poprawiającym jakość naszego uzębienia. Natomiast scaling naddziąsłowy może prowadzić do częściowej utraty zębiny. Żeby uniknąć tego ryzyka, podczas zabiegu stosuje się strumienie ultradźwięków o mocy niskiej lub średniej. Usuwanie kamienia nazębnego zaleca się przeprowadzać przynajmniej jeden do dwóch razy w roku, przy czym palacze powinni decydować się na ten zabieg co trzy miesiące.

Udostępnij ten artykuł!