Na czym polega zabieg hemisekcji?
Autor: gamadent

Hemisekcja w dosłownym tłumaczeniu oznacza półcięcie, czyli zabieg polegający na odcięciu połowy zęba, w celu uratowania możliwie jak najwięcej zdrowej tkanki. Zabieg hemisekcji wiąże się z koniecznością usunięcia jednego lub nawet wielu korzeni zęba, przy pozostawieniu w obrębie kości wyrostka zębodołowego pozostałych korzeni.

Wielu pacjentów obawia się hemisekcji z powodu ewentualnego odczuwania bólu. Obecnie przed zabiegiem stosuje się miejscowe znieczulenie, dzięki czemu pacjent praktycznie nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Specjalista chirurgii stomatologicznej za pomocą odpowiedniego wiertła przecina ząb, po czym usuwa chorą część tkanek. Pozostawiona część zęba służy do odbudowy protetycznej, wykonania wkładu koronowo-korzeniowego i korony. Najczęstszym przypadkiem jest poddawanie hemisekcji dolnych zębów trzonowych, jednak zabieg ten można stosować również do leczenia górnych zębów trzonowych i zębów przedtrzonowych. Zabieg hemisekcji, podobnie jak zabieg resekcji, ma na celu uratować możliwie jak najwięcej zębów przed koniecznością zastosowania ekstrakcji. Odwlekanie w czasie terminu zabiegu może przyczynić się do powstania niebezpiecznych dla zdrowia stanów zapalnych przy wierzchołku korzeni, których nieleczenie niewątpliwie doprowadzi do zagrożenia zakażeniem bakteriami całego organizmu.

Jakie są wskazania do zabiegu hemisekcji?

Niektórzy pacjenci pytają lekarza stomatologa (na NFZ lub prywatnie) podczas wizyty w gabinecie, jakie są główne wskazania do zabiegu hemisekcji. Otóż ta procedura stomatologiczna jest przeprowadzana m.in. w przypadku braku możliwości leczenia kanałowego jednego z korzeni, w związku z poważnym zniszczeniem przez zaawansowany proces próchniczy. Wskazaniem do hemisekcji jest także stan zapalny wierzchołków korzeni, który nie reaguje na metody leczenia zachowawczego. Zabieg hemisekcji jest przeprowadzany także u pacjentów z urazami zęba, złamaniem, pęknięciem w płaszczyźnie pionowej, które obejmuje koronę oraz jeden z korzeni zęba.

Odseparowanie i usunięcie części korony oraz korzenia zęba jest zasadne również u pacjentów zmagających się z chorobami periodontologicznymi, czy pionowym ubytkiem kości wyrostka zębodołowego. Hemisekcja często jest przeprowadzana także przy powikłaniach po leczeniu endodontycznym.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu hemisekcji?

Do czynników wykluczających możliwość poddania się hemisekcji zaliczamy:

  • nieprawidłowo przeprowadzone leczenie endodontyczne,
  • mocne rozchwianie zębów,
  • zaawansowane stadium choroby przyzębia,
  • zbyt krótkie korzenie,
  • niemożność wykonania odbudowy protetycznej na pozostałej części zęba,
  • niewłaściwie przeprowadzone leczenie endodontyczne, które obejmuje więcej, niż jeden korzeń zęba.

Warto mieć świadomość, że hemisekcja to poważny i czasochłonny zabieg, dla wielu pacjentów jest ostatnią deską ratunku chroniącą ich przed ekstrakcją zęba. Procedura stomatologiczna może być wykonana w znieczuleniu miejscowym lub też analgosedacji, z pełnym/częściowym wyłączeniem świadomości leczonego pacjenta. Oba sposoby znieczulenia sprawiają, że zabieg stomatologiczny jest bezbolesny. Warto wiedzieć, że zanim przeprowadzimy hemisekcję, pacjent jest poddawany badaniu klinicznemu, wraz z diagnostyką obrazową (pantomograficzny obraz RTG, tomografia komputerowa).

By maksymalnie skrócić okres rekonwalescencji po poddaniu się hemisekcji, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza stomatologa przeprowadzającego zabieg, czyli m.in.: stosować zimne okłady, przez kilka godzin po hemisekcji nie jeść i nie pić, a w kolejnych godzinach spożywać pokarmy oraz napoje o letniej temperaturze. Podczas mycia zębów szczoteczką, powinno się omijać ranę po zabiegu. W przypadku wystąpienia bólu, aby pozbyć się dyskomfortu i lepiej funkcjonować, można zażyć lek przeciwbólowy wskazany przez specjalistę chirurgii stomatologicznej.

Udostępnij ten artykuł!