Płyn do płukania ust – czy warto go używać?
Autor: gamadent

Stosując płyn do płukania ust, przeważnie chcemy zamaskować nieprzyjemny, nieświeży oddech, którego przyczyną są bakterie. Powodują one rozkład pozostałości po pokarmach, a przy okazji wywołują próchnicę i inne choroby, a także negatywnie wpływają na jakość szkliwa. A to wszystko wywołuje ów niepożądany zapach. Poza tym do jego powstawania przyczynia się m.in. refluks, palenie tytoniu, cukrzyca czy zaniedbanie higieny jamy ustnej.

Zastosowanie płynu do płukania jamy ustnej

Preparaty używane do płukania nie tylko pozwalają pozbyć się resztek pożywienia, ale również skutecznie przeciwdziałają bakteriom. To nie wyczerpuje ich znakomitego działania. Przyczyniają się bowiem również do obniżenia poziom nadwrażliwości zębów. W pewnym stopniu działają również wybielająco (zwłaszcza jeśli dbamy również wzorowo o inne aspekty higieny jamy ustnej). Żeby jednak przyniosły właściwe, opisane powyżej efekty, koniecznie należy dokładnie wypłukać płyn za pomocą wody. Warto stosować je jako element uzupełniający po umyciu zębów szczoteczką. Zalecane są preparaty, wśród których składników nie ma alkoholu. Poza istotnymi dla zdrowia zaletami płyn do płukania jamy ustnej zdecydowanie poprawia indywidualne poczucie komfortu. Tego typu odświeżenie jest polecane przez stomatologów ze względu na jego właściwości higieniczne oraz estetyczne.

Czy płyn do płukania ust może szkodzić zdrowiu?

Zdarza się, że pacjenci, którzy odwiedzają dentystę na NFZ lub prywatnie mają pewnie obawy odnośnie stosowania płynu do płukania jamy ustnej, czy słusznie? Odpowiednio dobrany płyn do płukania ust nie wpłynie niekorzystnie na nasz stan zdrowia, a wręcz przeciwnie. Dopełni codzienną higienę jamy ustnej i zmniejszy ryzyko zachorowania na schorzenia dziąseł, próchnicę. Bardzo ważne jest, aby stosować tego typu preparat zgodnie z zaleceniami stomatologa oraz producenta (nie częściej, niż jest to wymagane). W przeciwnym razie możemy usunąć nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale też te pożyteczne, niepatogenne bakterie, które wchodzą w skład naturalnej flory fizjologicznej np. Streptoccocus salivarius.

Czy można płukać zęby płynem zamiast ich mycia?

Niektórzy sądzą, że płyn do płukania jamy ustnej może zastąpić pastę do zębów, traktując oba produkty jako zmienniki, co jest dużym błędem. Płyn do płukania ust nie może zastąpić codziennego szczotkowania zębów. Mimo płynnej konsystencji płyn nigdy nie dotrze we wszystkie szczeliny międzyzębowe i zakamarki, jak robi to manualna lub elektryczna szczoteczka i nić dentystyczna.

Płyn do płukania ust z alkoholem w składzie

Płukanki z alkoholem mogą sprzyjać przesuszeniu jamy ustnej i przyczynić się do rozwoju:

  • kserostomii,
  • nieprzyjemnego zapachu z ust,
  • infekcji bakteryjnych,
  • podrażnień dziąseł.

Większość stomatologów odradza stosowanie płynów do płukania ust z alkoholem w składzie przez dzieci i młodzież, gdyż wyjaławiają one jamę ustną. Natomiast pacjenci dorośli powinny używać tego typu preparaty z umiarem, najlepiej po konsultacji ze specjalistą. Warto mieć świadomość, że płyny z alkoholem (zwłaszcza te o stężeniu powyżej 25%) zwiększają ryzyko powstawania przebarwień, gdyż „odzierają” płytkę nazębną z osłony śluzowej. Preparaty o tak silnym działaniu mogą też osłabiać szkliwo i sprzyjają powstawaniu kamienia nazębnego.

Płyn dobrany do potrzeb pacjenta

Aby uniknąć negatywnych skutków związanych z niewłaściwie dobranym lub nieumiejętnie stosowanym płynem do płukania jamy ustnej, wystarczy zachować rozsądek i dobrać produkt do naszych potrzeb. Przykładowo, przy próchnicy warto sięgać po preparaty z fluorowodorkiem, fluorkiem sodu lub fluorkiem cyny. Pacjenci z paradontozą, krwawieniem i opuchlizną dziąseł mogą stosować bezalkoholowy płyn do płukania z glukonianem chloroheksydyny, kwasem hialuronowym, wyciągiem z aloesu lub rumianku.

Podsumowując, mimo niezaprzeczalnych zalet płynu do płukania jamy ustnej, nigdy nie należy traktować go jako zamiennika dla szczoteczki i pasty do zębów!

Udostępnij ten artykuł!