Próchnica a choroby serca
Autor: gamadent

Chore zęby skutkują nie tylko brzydkim wyglądem uzębienia i nieświeżym oddechem, mają także wpływ na poważniejsze schorzenia, jak na przykład choroby serca. Najbardziej groźna dla ogólnego zdrowia organizmu jest próchnica, za którą odpowiada niewłaściwa higiena zębów. Chociaż w jamie ustnej na co dzień występuje kilkaset gatunków bakterii, to zaczynają one rozwijać się jedynie w momencie wystąpienia odpowiednich warunków, dostępu do cukru i czasu.

Powiązania między próchnicą a sercem

Występujące w jamie ustnej bakterie próchnicze mogą przedostać się do krwiobiegu, a stamtąd do wszystkich narządów w organizmie. Wystarczy, że podczas leczenia kanałowego lub ekstrakcji zęba dojdzie do naruszenia tkanki jamy ustnej. Najbardziej szkodliwe dla serca są bakterie z grupy paciorkowców. Zakażenie tego typu jest o tyle groźniejsze, że ewentualne symptomy są często słabo lub wcale niezauważalne.

Kto powinien zachować szczególną ostrożność?

Do grupy o podwyższonym ryzyku w razie infekcji paciorkowcami należą osoby z wrodzonymi wadami, obejmującymi zwłaszcza zastawki serca, a także chorzy po przebytych operacjach serca. Bakterie próchnicze mogą powodować infekcyjne zapalenie wsierdzia, które bezpośrednio uszkadza struktury serca. Możliwe powikłania to zawał serca lub pojawienie się ropy w innych narządach. Próchnica jest także przyczyną powstawania blaszek miażdżycowych i w efekcie powoduje zmniejszenie przepustowości tętnic. Prowadzi to do powstawania skrzepów uniemożliwiających sprawne działanie krwiobiegu. Do tego, pod wpływem bakterii próchniczych, nasza krew staje się gęstsza.

Jak unikać ryzyka?

Osoby borykające się z chorobami sercowymi powinny zgłaszać ten fakt swojemu stomatologowi. W ten sposób możliwym będzie podanie odpowiednich preparatów antybiotykowych, które uniemożliwią przejście bakterii do krwi. Najlepszym rozwiązaniem dla zachowania zdrowia jest jednak właściwa codzienna pielęgnacja zębów. Warto uważnie szorować miejsce styku zębów i dziąseł, albowiem jest to najlepsze miejsce do rozwoju próchnicy. Przed rozwojem bakterii ochroni mycie zębów po każdym posiłku i zaprzestania podjadania. Do tego warto ograniczyć dużą ilość cukrów prostych oraz mąki w diecie.

Nie tylko problemy z sercem – jakie inne choroby powoduje próchnica?

Pacjenci, którzy odwiedzają lekarza stomatologa na NFZ lub prywatnie często zastanawiają się, jakie inne choroby może powodować nieleczona próchnica zębów. Otóż poza bardzo poważnymi schorzeniami układu krwionośnego, jak np. zapalenie wsierdzia, próchnica wpływa na cały organizm człowieka i może sprzyjać rozwojowi wielu innych chorób – jakich? O tym w dalszej części artykułu.

Próchnica a zapalenie oka, problemy z nerkami

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, iż zaniechanie leczenia zmian próchnicotwórczych w niektórych przypadkach może skutkować schorzeniami oczu. Jakie choroby okulistyczne może spowodować próchnica uznawana za chorobę infekcyjną? Nieleczone zęby zwiększają ryzyko rozwoju stanów zapalnych struktur oka, w ostateczności mogą doprowadzić nawet do utraty wzroku. Następstwem próchnicy mogą być również choroby nerek. Jeśli bakterie wywołujące próchnicę trafią do krwioobiegu – mogą doprowadzić np. do kłębuszkowego zapalenia nerek lub przewlekłej niewydolności nerek, która znacznie upośledza codzienne życie chorego.

Próchnica a cukrzyca, trzustka, płuca i wątroba

Próchnica może też uszkodzić komórki trzustki, które odpowiadają za produkcję insuliny i tym samym doprowadzić do rozwoju powszechnej choroby cywilizacyjnej XXI wieku, za jaką uznawana jest cukrzyca. Bakterie próchnicotwórcze (paciorkowce) mogą też spowodować powstanie ropni płuc lub wątroby, działając destrukcyjnie na wiele narządów w ludzkim organizmie. W niektórych przypadkach drobnoustroje przyczyniają się do rozwoju chorób reumatycznych.

Pamiętajmy, że wbrew obiegowej opinii próchnica nie dotyczy jedynie zębów stałych – rozwija się także na zębach mlecznych, dlatego w trosce o zdrowie dzieci o stan jamy ustnej powinno dbać się już od najmłodszych lat. Dbając o zęby, tak naprawdę dbamy o cały organizm i warto mieć tego świadomość.

Jak widać, bagatelizowanie rozwijającej się próchnicy niesie ze sobą znacznie poważniejsze konsekwencje, niż utrata pięknego uśmiechu i ból zębów. Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka próchnicy, gdyż jak głosi słynne przysłowie: lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Zapraszamy serdecznie do kontaktu wszystkie osoby zainteresowanie stomatologią zachowawczą. Oferujemy kompleksową higienizację jamy ustnej dzieci i dorosłych. Z przyjemnością udzielimy też pacjentom wskazówek odnośnie prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej i odpowiemy na pytania dotyczące dbania o zdrowy oraz piękny uśmiech.

Udostępnij ten artykuł!