Autor: gamadent

Coraz częściej słychać głosy o tym, że fluor w pastach do zębów działa szkodliwie. Wiele osób rezygnuje z niego na rzecz bardziej naturalnych past ziołowych. Tymczasem jest to ważny dla zębów pierwiastek, który posiada wpływ na twarde kości i ma działanie przeciwpróchnicze. Skąd zatem przeciwnicy fluoru czerpią swoje obawy?

Nadmiar fluoru – czym się nas straszy?

W sieci krążą opinie, argumentowane w sposób mniej lub bardziej przekonywujący, według których nadmiar fluoru w organizmie wiąże się z występowaniem wielorakich schorzeń. Zaczynając od obniżenia libido, poprzez zaburzenia pracy tarczycy, reumatyzm, aż do pogorszenia się stanu kości. Zarzuty wobec fluoru są więc dość poważne, gorzej jednak z dostarczeniem właściwych dowodów na ich prawdziwość. Toksyczność fluoru jest potwierdzona jedynie przez fakt spożywania go w nadmiernych ilościach, co ma miejsce również w przypadku każdego innego pierwiastka. Dorosła osoba miałaby dość duży problem z przedawkowaniem fluoru. Za szkodliwą uznaje się dawkę od pięciu gramów fluoru na dzień, podczas gdy średnia porcja pasty ma niespełna dwa i pół miligrama fluorku. Myjąc zęby nawet dziesięć razy dziennie, nie bylibyśmy w stanie doprowadzić do zatrucia organizmu tym pierwiastkiem.

Co z dziećmi?

Fluor jest obecny nie tylko w paście, może znajdować się również w wodzie pitnej lub produktach spożywczych. Duże ilości fluoru mogą być szkodliwe dla dzieci, które posiadają niższą od dorosłych wagę ciała oraz słabsze szkliwo. Pewnym ryzykiem jest wystąpienie fluorozy, choroby objawiającej się brązowieniem szkliwa i kruszeniem zębów. Stosowanie pasty z obniżoną zawartością fluoru posiada więc solidną argumentację jedynie w przypadku najmłodszych. Należy więc dobrze przypatrywać się, czy maluch nie używa aby za dużo pasty i czy jej nie połyka.

Czym skutkuje niedobór fluoru?

Pewnym i udowodnionym natomiast jest to, że fluor znacznie poprawia kondycję zębów, również poprzez zapewnienie ochrony przed próchnicą. Oprócz tego obecność tego pierwiastka poprawia środowisko kwasowe w jamie ustnej, czyniąc je bardziej zasadowym i tym samym zwiększa odporność szkliwa na działanie bakterii. Niedobór fluoru może doprowadzić do poważnych schorzeń uzębienia.

Udostępnij ten artykuł!