Informacje szczegółowe

pedodoncja-stomatologia-dzieciecaStomatologia dziecięca, zwana również pedodoncją, jest dziedziną stomatologii, która została wyodrębniona z powodu odmiennej budowy zębów u dzieci, a także ze względu na ich delikatną psychikę i konieczność specjalnego podejścia. Pedodoncja zajmuje się przede wszystkim profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób zębów oraz jamy ustnej u najmłodszych.

Dbanie o zęby mleczne jest niezwykle istotne – przedwczesna ich utrata prowadzić może do powstawania wad zgryzu i zaburzeń rozwojowych zębów stałych. Ze względu na zwiększoną wrażliwość na ból i podatność na stres u dzieci ważne jest, aby wizyty u dentysty odbywały się w przyjaznej atmosferze. Oswajaniu się z gabinetem stomatologicznym służą wizyty adaptacyjne, podczas których lekarz zapoznaje małego pacjenta ze sprzętem medycznym, zwykle w formie zabawy, i personelem. Pomaga to kształtować pozytywny stosunek do wizyt w późniejszym okresie.

– Profilaktyka i leczenie zębów mlecznych

Ze względu na słabe zmineralizowanie oraz mniejszą grubość i twardość, choroby zębów mlecznych u dzieci przebiegają znacznie szybciej – dlatego też tak ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, mające na celu zarówno profilaktykę, jak i wczesne zdiagnozowanie i wyleczenie nieprawidłowości. Podczas takich zabiegów lekarz wzmacnia szkliwo zębów dziecka poprzez fluoryzację i lakowanie miejsc najbardziej podatnych na próchnicę. W razie konieczności bardziej zaawansowanego leczenia istnieje możliwość zastosowania znieczulenia i łagodnych środków uspokajających, co znacznie ułatwia współpracę z maluchem.

– Profilaktyka wad zgryzu i leczenie protetyczne

Niezwykle istotną sprawą w kwestii zapobiegania wad zgryzu jest niedopuszczanie do przedwczesnej utraty zębów mlecznych. Może to prowadzić do przemieszczania się pozostałych zębów, zaburzeń rozwoju mowy, utrudnionego żucia i rozgryzania pokarmów a także powikłań istniejących już wad zgryzu.

Najczęściej spotykaną przyczyną braków w uzębieniu u dzieci jest próchnica lub urazy mechaniczne. Zdarzają się również wrodzone braki zawiązków zębów – tak mlecznych, jak i stałych. W zależności od wieku dziecka i rodzaju wady konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia ortodontycznego lub protetycznego.

– Metody zapobiegania przedwczesnej utracie zębów u dzieci:

1.Odpowiednia higiena jamy ustnej.

2.Zapobieganie urazom mechanicznym.

3.Profilaktyka i leczenie próchnicy zębów mlecznych i stałych.

4. Profilaktyka wad zgryzu.