Promocja

Wybielanie zębów lampą Beyond (laserem, zimnym światłem) lub techniką nakładkową w cenie 600zł

NFZ
Dentysta Kraków

Stomatologia Estetyczna Stangel Sp. P.

Płać kartą
Klimatyzacja
Parking
A A A

 

Profilaktyka stomatologiczna ma na celu zapobieganie powstawania chorób zębów i przyzębia, zwłaszcza próchnicy i paradontozy, poprzez walkę z płytką nazębną będącą ich główną przyczyną. Jest prostą metodą leczenia przeznaczoną dla każdego – polega głównie na prawidłowej higienie jamy ustnej, zdrowej diecie a także wzmacnianiu odporności tkanek zębów i przyzębia poprzez fluoryzację i lakowanie.

- Higiena jamy ustnej

Po przeprowadzeniu szczegółowego badania lekarz dobiera dla pacjenta indywidualną metodę pielęgnacji jamy ustnej – doradza w kwestii wyboru odpowiedniej szczoteczki, pasty do zębów i dodatkowych przyborów, udziela wskazówek na temat techniki szczotkowania zębów oraz czyszczenia przestrzeni między zębowych. Instruktażowi często towarzyszy demonstracja sposobu stosowania środków do higieny jamy ustnej – bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta bądź na przeznaczonych do tego modelach.

- Porady żywieniowe

Lekarz udziela również wskazówek dotyczących zdrowego żywienia, mającego istotny wpływ na profilaktykę chorób zębów i przyzębia. Pacjentkom spodziewającym się dziecka zaleca się stosowanie zbilansowanej diety bogatej w składniki mineralne, przede wszystkim wapń i fosfor, oraz witaminy z grupy: A, E, C, B, D. Dieta taka odgrywa dużą rolę w prawidłowym kształtowaniu się zdrowych, mocnych zębów i tkanek przyzębia.

Z jedzeniem dostarczane są składniki, którymi odżywiają się bakterie (cukry, węglowodany), dlatego tak ważne jest, by po każdym posiłku szczotkować zęby minimalizując powstawanie płytki nazębnej.

- Profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Profesjonalne oczyszczanie zębów obejmuje zabiegi, których pacjent nie jest w stanie wykonać sam. Polegają przede wszystkim na usuwaniu płytki i kamienia nazębnego, przebarwień oraz polerowaniu i wygładzaniu nierównych powierzchni zębów.

- Fluoryzacja, lakierowanie i lakowanie zębów

Fluoryzacja ma na celu wzmocnienie szkliwa zębów poprzez wcieranie w nie roztworów fluorkowych, co czyni je odporniejszymi na działanie kwasów płytki nazębnej powodującej powstawanie próchnicy. Najpopularniejszą metodą profilaktyki fluorkowej jest lakierowanie zębów za pomocą lakierów fluorkowych – charakteryzują się one znaczną lepkością, co sprzyja ich dobremu przyleganiu i dłuższemu utrzymywaniu się na szkliwie zębów. W zależności od podatności pacjenta na próchnicę, zabieg taki powinien być stosowany 2-4 razy w roku.

Lakowanie zębów polega na wypełnieniu bruzd i zagłębień w nich występujących specjalnym preparatem – lakiem szczelinowym. Zapobiega to zaleganiu resztek pokarmu w trudno dostępnych do wyszczotkowania miejscach, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy. Zabiegowi lakowania poddaje się tylko zdrowe zęby trzonowe i przedtrzonowe stałe, jak również mleczne.


« wstecz
 

Proszę wybrać gabinet


Gabinet Stomatologiczny Stanmed

Leczenie prywatne oraz NFZ
ul. Chmieleniec 19/U1
30-348 Kraków
12 656 34 33
79 656 34 33

Gabinet Stomatologiczny Stanmed 2

Leczenie prywatne oraz NFZ
Sobieskiego 13d/3
32-400 Myślenice
531 11 51 51
12 274 43 02