Leczenie kanałowe w Gamadent

Zasadniczym celem stomatologii zachowawczej jest zapobieganie i leczenie próchnicy. Choroba ta obejmuje szkliwo i zębinę, czyli tak zwane twarde tkanki zęba. Nieleczona próchnica może prowadzić do podrażnienia i uszkodzenia miazgi, tkanki wewnętrznej, co może powodować dokuczliwy ból, a w konsekwencji wykluczyć ząb z procesu żucia. W skrajnym przypadku nieleczona próchnica może nawet stać się ukrytym ogniskiem infekcji i niekorzystnie oddziaływać na funkcjonowanie całego organizmu człowieka, przyczyniając się do rozwoju chorób różnych narządów wewnętrznych.

Leczenie próchnicy polega przede wszystkim na rekonstrukcji zniszczonych zębów, a w ostateczności – na ich usunięciu. By do tego nie dopuścić, należy skupić się na kluczowej sprawie, jaką jest profilaktyka. Pozwala ona osiągnąć silne, zdrowe uzębienie. W zakres profilaktyki wchodzą między innymi badania kontrolne (u dorosłych powinny odbywać się min. co sześć miesięcy, a u dzieci co 3 miesiące). Regularne wizyty u dentysty są okazją do monitorowania stanu zębów i dziąseł i wczesnego wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Obejmują takie zabiegi jak: lakowanie, fluoryzacja, usuwanie płytki nazębnej, kamienia nazębnego i osadu, a także instruktaż zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej wraz ze zalecaniami żywieniowymi.

Endodoncja w walce z próchnicą

W sytuacji próchnicy, która powiązana jest z zapaleniem miazgi zębowej, stosuje się endodoncję, popularnie zwaną leczeniem kanałowym. Zabieg ten opiera się na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi, poszerzeniu i odkażeniu kanałów, a w następnej kolejności wypełnieniu ich specjalnymi materiałami. Ma to na celu zamknięcie ich światła na całej jego długości, co w efekcie uniemożliwia wnikanie bakterii i płynów fizjologicznych. Leczenie endodontyczne bywa czasochłonne i wymaga wiele pracy, jednak wyleczony w ten sposób ząb ma szansę służyć pacjentowi przez długie lata. Stanowi także naturalny fundament, który posłużyć może do późniejszej odbudowy korony zęba lub zakotwiczenia dla uzupełnienia protetycznego.

Choć wielu pacjentów obawia się leczenia kanałowego, nie ma powodów do niepokoju. Stosujemy znieczulenie miejscowe, które redukuje do zera wszelkie dolegliwości bólowe. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych sprzętów zwiększamy skuteczność pracy, minimalizując ryzyko wystąpienia powikłań. Endodoncja przeprowadzona przez profesjonalistów, takich jak pracownicy krakowskiego gabinetu Gamadent, to skuteczny sposób na uporanie się z zainfekowaną miazgą i uratowanie zęba, który pozornie kwalifikował się do usunięcia. W odpowiedniej zakładce na naszej stronie można sprawdzić cenę leczenia kanałowego, która uzależniona jest od tego, o którym zębie mowa. Co ważne, nasza klinika współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia, dlatego w określonych przypadkach możliwa jest refundacja endodoncji.

Zapraszamy do naszych gabinetów zlokalizowanych w Krakowie i Myślenicach. Najwyższa jakość leczenia kanałowego i wyrozumiałość dla każdego pacjenta – gwarantowane.