Informacje szczegółowe

Zasadniczym celem stomatologii zachowawczej jest przede wszystkim zapobieganie i leczenie próchnicy. Choroba ta obejmuje szkliwo i zębinę, czyli tak zwane twarde tkanki zęba. Nieleczona próchnica może prowadzić do podrażnienia i uszkodzenia miazgi, tkanki wewnętrznej, co może powodować dokuczliwy ból, a w konsekwencji wykluczyć ząb z procesu żucia. W skrajnym przypadku nieleczona próchnica może nawet stać się ukrytym ogniskiem infekcji i niekorzystnie oddziaływać na funkcjonowanie całego organizmu człowieka.

Leczenie próchnicy polega przede wszystkim na rekonstrukcji zniszczonych zębów, a w ostateczności – na ich usunięciu. By do tego nie dopuścić, należy skupić się na kluczowej sprawie jaką jest profilaktyka. Pozwala ona osiągnąć najlepsze efekty, czyli silne, zdrowe uzębienie. W zakres profilaktyki wchodzą m.in.: badania kontrolne (u dorosłych powinny odbywać się min. co sześć miesięcy, a u dzieci co 3 miesiące), lakowanie, fluoryzacja, usuwanie płytki nazębnej, kamienia nazębnego i osadu, a także instruktaż zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej wraz ze zalecaniami żywieniowymi.

W sytuacji próchnicy, która powiązana jest z zapaleniem miazgi zębowej stosuje się endodoncje, popularnie zwane leczeniem kanałowym. Zabieg ten opiera się na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi, poszerzeniu i odkażeniu kanałów, a w następnej kolejności wypełnieniu ich specjalnymi materiałami. Ma to na celu zamknięcie ich światła na całej jego długości, co w efekcie uniemożliwia wnikanie bakteriom i płynom fizjologicznym. Leczenie endodontyczne jest czasochłonne i wymaga wiele pracy, jednak wyleczony w ten sposób ząb ma szansę służyć pacjentowi przez długie lata. Stanowi także naturalny fundament, który posłużyć może do późniejszej odbudowy korony zęba lub zakotwiczenia dla uzupełnienia protetycznego.