Protetyka stomatologiczna w Krakowie

usmiech-pacjentaProtetyka to dziedzina stomatologii, która odtwarza oraz uzupełnia ubytki zębowe – zarówno pojedyncze, jak i mnogie.

Funkcji leczenia protetycznego jest co najmniej kilka. Ma ono na celu przede wszystkim przywrócenie zaburzonych funkcji jamy ustnej (np. prawidłowej wymowy, zdolności żucia), a także upiększenie uśmiechu, a przez to całościowe polepszenie standardu życia pacjenta. Ważne jest, by proteza zębowa była dobrze zaplanowana i perfekcyjnie wykonana – tak, aby nie odbiegała swoim wyglądem od naturalnego uzębienia.

Utrata zębów może powodować liczne dysfunkcje całego układu żucia. Już utrata jednego zęba, na którą nie zareagujemy zawczasu, może prowadzić do przykrych konsekwencji, takich jak przesunięcia zębów czy obracanie się zębów sąsiadujących. Skutkiem tego może być z kolei utrata kolejnych zębów lub też powstawanie nieprawidłowości w stawach skroniowo-żuchwowych. Do tego dochodzą kwestie estetyczne, gdyż brak zębów w jamie ustnej może prowadzić także do zachwiania proporcji twarzy, a nawet do jej deformacji (tzw. efekt Baby Jagi).

Współczesna protetyka stomatologiczna posługuje się najnowszymi osiągnięciami technologicznym i materiałowymi, nie zapominając jednak o rozwiązaniach znanych od stuleci – takich jak chociażby korzystanie z wielu zalet metali szlachetnych (np. złoto i platyna). Łącząc metody klasycznej stomatologii z najnowocześniejszymi propozycjami ekspertów, oferujemy wyjątkowo efektywne leczenie protetyczne. Opiera się ono w głównie na użyciu protez stałych (mosty protetyczne, licówki, korony) albo protez ruchomych (protezy nylonowe, szkieletowe, akrylowe całkowite i częściowe czy szyno protezy). Istnieje także możliwość połączenia ze sobą obydwu rodzajów protez stomatologicznych.

Przebieg leczenia protetycznego:

Pierwsza wizyta polega na przeprowadzeniu z pacjentem dokładnego wywiadu mającego na celu poznanie nawyków higienicznych, przyczyn utraty zębów, oczekiwań i potrzeb pacjenta, a także uzyskanie dokładnych informacji na temat ewentualnych chorób, które mogą wpłynąć na leczenie. W następnej kolejności przeprowadza się konieczne badania, w tym kontrolę uzębienia, dziąseł, prawidłowości zgryzu i rozmieszczenia ubytków zębowych. Częstym badaniem jest także wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Zazwyczaj podczas pierwszej wizyty lekarz pobiera też wyciski niezbędne do sporządzenia diagnostycznych modeli. Są one podstawą do skonstruowania szczegółowego planu leczenia protetycznego, z którym pacjent zostaje zapoznany przy najbliższej okazji. Dopiero po zapoznaniu się z wytycznymi stomatologa oraz wszelkimi "za" i "przeciw" dostępnych rozwiązań pacjent wyraża zgodę na leczenie.

Wstępem do właściwego leczenia jest tzw. leczenie przedprotetyczne. Co ono obejmuje? Przede wszystkim rozmaite czynności higienizacyjne, a także - jeśli zachodzi taka potrzeba - działania mające na celu pozbycie się próchnicy, ewentualne leczenie endodontyczne oraz ekstrakcja zębów, przez które leczenie protetyczne byłoby niemożliwe albo wyjątkowo skomplikowane. Przeprowadza się też też korektę ewentualnych wad zgryzu. Tak przygotowana jama ustna nadaje się do wdrożenia leczenia protetycznego, które zawsze przebiega zgodnie z początkowymi ustaleniami pomiędzy lekarzem a pacjentem.

Leczenie protetyczne obejmuje również późniejsze wizyty kontrolne, które służą zweryfikowaniu, czy zastosowane rozwiązania spełniają swoje zadanie. Jest to także okazja do ewentualnych poprawek, jeśli są potrzebne.

Popularne uzupełnienia protetyczne – korony i licówki

Do najchętniej wykorzystywanych przez protetyków uzupełnień należą korony oraz licówki. W przypadku tych pierwszych dysponujemy koronami porcelanowymi, ceramicznymi na metalu lub cerconie oraz modelami pełnoceramicznymi. Zastosowanie konkretnej korony uzależnione jest od potrzeb pacjenta. Nasi specjaliści zawsze dopasowują odpowiednie rozwiązanie, rozpatrując każdy przypadek w sposób indywidualny, uwzględniający szereg czynników wpływających na zasadność wykorzystania konkretnej korony. W Gamadent wykonujemy także korony na wszczepionych uprzednio implantach.

Licówki to z kolei coraz powszechniej stosowane uzupełnienia w formie ceramicznych płatków mocowanych na zębach w celu korekcji ich kształtu bądź koloru. Ich trwałość w połączeniu z niekwestionowanymi walorami estetycznymi czyni licówki bardzo chętnie wybieranym rozwiązaniem protetycznym, całkowicie nieinwazyjnym i bezbolesnym w aplikacji.