W 1965 roku, a więc już ponad 50 lat temu, zostały wszczepione pierwsze implanty zębowe. Krajem, w którym wykonano pierwszą operacją wszczepienia implantu zębowego była Szwecja. Od tego czasu wiele się zmieniło, stosowane są coraz bardziej nowoczesne technologie.
Czym są implanty stomatologiczne?
Mianem implantów stomatologicznych (https://gamadent.pl/promocje/) określa się wykonane z tytanu śruby, które naśladują korzeń zęba. W środku śruba jest pusta, w czasie zabiegu jest wkręcana w kość żuchwy lub szczęki. Część śruby wystaje ponad kość, to w nią mocowana jest tak zwana korona. Jej zadaniem jest imitowanie zęba pacjenta. Implanty stomatologiczne to rozwiązanie, które najlepiej odtwarza utracony ząb. Jest to przy tym metoda całkowicie bezpieczna dla pacjenta. Implantem można zastąpić nawet kilka zębów. Zabieg może zostać wykonany nawet u osób w starszym wieku. Procedura wszczepienia implantu zajmuje 2 wizyty. Na pierwszej wykonywane jest badanie kliniczne oraz badania diagnostyczne. Konieczne jest między innymi wykonanie zdjęcia wszystkich zębów, czyli zdjęcia pantomograficznego. Zdjęcie to jest konieczne, aby lekarz mógł idealnie określić, w którym miejscu ma zostać wszczepiony implant. Jeśli nie ma konieczności wykonywania dodatkowych procedur, jak na przykład zabiegu podnoszenia kości, na następnej wizycie może zostać już wszczepiony implant stomatologiczny. Zabieg odbywa się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. W ciągu kilku tygodni w miejscu mechanicznego połączenia implantu z kością zostanie wytworzona biologiczna osteointegracja. Gdy proces ten nastąpi, implant będzie zachowywał się tak jak naturalny ząb. Czas pełnej osteointegracji zależy od indywidualnych predyspozycji danego pacjenta. W przypadku żuchwy średnio wynosi 4 miesiące, a w przypadku szczęki od 4 do 6 miesięcy. Po wszczepieniu implantu pacjent powinien przykładać do twarzy zimny okład. Przez kilka dni nie może też jeść gorących potraw i pić gorących napojów.
Czy implanty wymagają wymiany?
Wszczepienie implantów stomatologicznych to kosztowne rozwiązanie. Często więc zadawane jest pytanie, czy implanty wymagają wymiany. Implanty są bardzo trwałe, jednak to, jak długo będą w idealnym stanie, zależy przede wszystkim od higieny jamy ustnej. Osoby, które zdecydują się na wszczepienie implantów stomatologicznych, muszą pamiętać o regularnych kontrolach w gabinecie stomatologicznym. Konieczne jest czyszczenie implantów co pół roku. Bakterie z nieusuwanej płytki nazębnej grożą chronicznym zapaleniem dziąseł. Jego konsekwencją może być zanik kości i utrata implantu.