Kiedy podejmiesz decyzję o rozpoczęciu leczenia ortodontycznego, powinieneś wiedzieć o pewnych ograniczeniach dotyczących spożywania twardych pokarmów. Dotyczą one przede wszystkim żywności słodkiej i lepkiej, czyli cukierków, gumy, kukurydzy i orzechów.
Chociaż lista produktów, których nie powinieneś spożywać po założeniu aparatu może wydawać się długa, istnieje wiele opcji, które nadal możesz uwzględnić w swojej diecie jako zamienniki „niebezpiecznych” produktów.
Co można jeść tuż po założeniu aparatu?
Jedną z pierwszych obaw, która pojawia się u pacjentów przygotowujących się do założenia aparatu ortodontycznego, jest zmiana sposobu odżywiania. Aparat wiąże się z dużą odpowiedzialnością, ponieważ będziesz musiał go chronić, obserwować co jesz oraz codziennie czyścić zgodnie z zaleceniami stomatologa.
Ponieważ będziesz musiał również nauczyć się inaczej przeżuwać pokarm, Twój ortodonta prawdopodobnie zaleci spożywanie miękkiej żywności przez pierwszych kilka dni. Idealne pokarmy do spożycia tuż po założeniu aparatu to:
- puree z ziemniaków,
- jogurt,
- zupa,
- jajecznica,
- owsianka,
- miękkie owoce,
- miękkie sery,
- gotowane lub miękkie warzywa,
- wilgotne desery,
- makaron.
Nadwrażliwość i uczucie dyskomfortu związane z założeniem aparatu minie po około tygodniu. Po tym czasie będziesz mógł powrócić do swojej regularnej diety, z wykluczeniem kilku produktów.
Jakich pokarmów należy unikać?
Lista produktów, których należy unikać, zawsze na początku wprowadzania zmian wydaje się nieco długa. Jednak nowa dieta, z którą będziesz pracować przez kilka następnych miesięcy lub lat, jest dla Ciebie bardzo korzystna, ze względu na eliminację szkodliwego cukru.
Produkty, które należy wyeliminować to przede wszystkim twarde, lepkie pokarmy – cukierki, karmel, orzechy, twarde krakersy czy chipsy. Są to produkty znane z łamania drutów i zamków, ponadto powodujące ubytki. Dodatkowo, słodycze oraz produkty bogate w skrobię są najczęstszym powodem próchnicy i chorób dziąseł, szczególnie trudnych do wyleczenia podczas noszenia aparatu ortodontycznego.
Nawet jeśli czujesz, że tracisz z menu wiele ulubionych potraw i przekąsek, pamiętaj, że to jedynie okres przejściowy. Korzyści wynikające z uzyskania zdrowego i pięknego uśmiechu, zdecydowanie przeważają nad wadami rezygnacji z niektórych ulubionych smakołyków na jakiś czas.
Dbaj o swój aparat ortodontyczny nie tylko za pomocą odpowiedniej diety
Obserwowanie tego, co jesz, to tylko jeden z kroków do utrzymania aparatu ortodontycznego i Twoich zębów w świetnym stanie. Pamiętaj o podstawach – czyli dokładnym szczotkowaniu wraz z nitkowaniem. Wyczyść każdy ząb i zamek osobno, okrężnymi ruchami, nitkuj natomiast pod łukiem, aby usunąć resztki jedzenia.
Nie lekceważ także wizyt u stomatologa mających na celu czyszczenie i regulację aparatu. Ortodonta będzie mógł monitorować ruchy Twoich zębów, naprawić uszkodzone zamki, dokręcić druty, usunąć płytkę nazębną i udzielić wskazówek, jak dbać o piękny uśmiech.