Wyrzynanie się ósemek to problem często bolesny i nieprzyjemny. Pacjenci skarżą się na takie dolegliwości jak uczucie mrowienia w okolicach policzka, przejściowy ból zęba lub dziąsła, a także trudności z jedzeniem. Wyrzynający się ząb mądrości musi mieć odpowiednią ilość miejsca, dlatego naciska na cały łuk zębowy. Gdy tego miejsca nie będzie, dojdzie do zatrzymania się ósemki. Takie zatrzymanie się zęba grozi nie tylko bólem, ale również szczękościskiem, gorączką, powstawanie stanów zapalnych, ropniami czy próchnicą. Jeśli zauważymy u siebie któryś z powyższych symptomów, warto nie czekać, aż ból się nasili, tylko od razu udać się do stomatologa.
Czym jest zatrzymany ząb?
Z definicji zatrzymany ząb to ząb, który już urósł, lecz z pewnych względów nie doszło do jego całkowitego wyrżnięcia się. Nie każdy zatrzymany ząb wymaga usunięcia, jednak tak jest najczęściej – trudno jest go dokładnie czyścić szczoteczką, w związku z czym może powodować stany próchnicze. Wskazaniem do usunięcia zatrzymanej ósemki jest również silne uczucie bólu lub jakikolwiek dyskomfort związany z poruszaniem szczęką. Stomatolodzy przestrzegają również, że jeśli nie zdecydujemy się w porę na ekstrakcję zatrzymanej ósemki, to ryzykujemy powstaniem jednej z najczęstszych nieprawidłowości zgryzu, jaką jest stłoczenie zębów. Może dojść również do groźnych ubytków kostnych.
Profilaktyka przed zatrzymaną ósemką i sam zabieg
Nowoczesne metody profilaktyczne pozwalają ocenić prawidłowość wzrostu naszych ósemek. Możemy to sprawdzić za pomocą tomografii lub badania RTG, stosowanych również przed samym zabiegiem usunięcia ósemek, gdyż dają one specjaliście pełen wgląd w usytuowanie zęba. Usuwaniem ósemek zajmuje się chirurg stomatolog lub chirurg szczękowy. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Po usunięciu zęba, przystępuje do zaszycia dziąsła oraz może profilaktycznie podać pacjentowi antybiotyk.
Jak postępować po zabiegu?
Ekstrakcja zęba zawsze wiąże się z ryzykiem powstania suchego zębodołu lub stanu zapalnego – wszystko zależy od tego, jakie będzie postępowanie pacjenta po zabiegu. Zalecanym jest przejście na kilkudniową dietę miękką oraz codzienne stosowanie płukanek antyseptycznych, które ochronią ranę przed rozwojem bakterii. Na obrzęk najlepiej pomoże chłodny opatrunek, a na ból – przepisane leki przeciwzapalne. Osoby palące powinny powstrzymać się od sięgania po papierosy przez przynajmniej dobę po zabiegu.