Nasze zęby pokryte są cienką warstwą szkliwa. To ono chroni ich powierzchnię przed rozwojem próchnicy. Kiedy szkliwo zostaje uszkodzone, kondycja naszych zębów wyraźnie się pogarsza. Niekorzystnie na szkliwo wpływa między innymi poziom pH w ustach, który prowadzi do rozwoju procesu erozji zębów. Jaki jest związek między poziomem pH a demineralizacją szkliwa?
Poziom pH w jamie ustnej zmienia się między innymi wówczas, gdy pijemy i jemy produkty słodkie i kwaśne. To wówczas dochodzi do procesu demineralizacji, który pozbawia nasze zęby ich naturalnej ochrony.
Najsilniej na zmianę poziomu pH w ustach wpływają napoje gazowane, w których znajduje się kwas fosforowy oraz cytrynowy. Obniżają one poziom pH, powodując bardzo silną demineralizację. To, o czym trzeba wiedzieć to fakt, że kwasy wpływają negatywnie nie tylko w momencie, kiedy pijemy napój, ale również przez jeszcze około sześćdziesiąt minut. Dlatego tak ważne jest, aby sięgnąć po produkty przywracające poziom pH do normy. Idealnie sprawdza się w tym wypadku mleko oraz jego przetwory, np. jogurty. Sięgnąć można również po zwykłą wodę, którą płuczemy usta. Sprawdza się też guma do żucia, która wzmaga wydzielanie śliny. Jeśli jej smak będzie miętowy, dodatkowo świetnie odświeży również nasz oddech.