Każda osoba używająca sztucznych zębów musi umieć o nie dbać, by jak najdłużej służyły one komfortowemu użyciu. Specjaliści zajmujący się protetyką stomatologiczną zalecają dbanie o protezę tak, jak o prawdziwe zęby. Na pierwszym miejscu stawiane jest odpowiednie czyszczenie, a następnie przechowywanie w dobrym miejscu. Chroni to przed rozwojem bakterii, których pojawienie się w jamie ustnej niesie przykre dla naszego zdrowia skutki.
Dbanie o protezę zębową – o czym należy pamiętać?
Tworzywa wchodzące w skład protez, w tym akryl, posiadają powierzchnię sprzyjającą gromadzeniu się osadu i resztek jedzenia, co w efekcie prowadzi do rozwoju zakażeń. Protezę powinno się myć przynajmniej raz dziennie, choć najlepiej jest to czynić po każdym posiłku. Oczyszczania dokonujemy przy wykorzystaniu specjalnej szczoteczki z włosiem, które nie niszczy powierzchni sztucznych zębów, natomiast kształt szczoteczki sprzyja dokładnemu pozbyciu się zgromadzonych elementów. Należy stosować preparaty dedykowane myciu protez, w tym pasty lub proszki o działaniu antybakteryjnym. Uzupełnienie stanowią tabletki oczyszczające, w których umieszczamy protezę na kilka minut, a następnie myjemy ją szczoteczką i płuczemy bieżącą wodą. Sztuczne zęby powinny być noszone z przerwami. Dla utrzymania protezy w dobrej kondycji należy dbać o higienę jamy ustnej, w tym regularnie oczyszczać język i dziąsła oraz stosować płyn do płukania. Pomocnym będzie także picie herbat ziołowych, na przykład z kory dębu.
Przechowywanie protezy
Wbrew obiegowej praktyce, oczyszczoną protezę należy trzymać w suchym miejscu. Najlepiej, aby był to specjalny i szczelny pojemnik. Trzymanie sztucznych zębów w wodzie sprzyja powstawaniu grzybów. Przed założeniem protezy można na chwilę umieścić ją pod bieżącą wodą w letniej temperaturze.
W celu zachowania długiej żywotności protez
Nosząc protezy zębowe należy przeprowadzać regularne przeglądy u dentysty. Dokonuje on oceny stanu jamy ustnej i sprawdza, czy sztuczne zęby dalej precyzyjnie pasują do podłoża. Zużywanie się protezy jest całkowicie normalne, jednak poprzez coroczną kontrolę stomatologiczną można temu procesowi znacząco zapobiegać.