Afty – czym są i jak je leczyć?
Autor: gamadent

Afty najczęściej można znaleźć na błonie śluzowej policzków i warg lub na języku. Może to być pojedyncza czerwona plamka lub niewielka rana. Niekiedy afta pojawia się również w postaci grudki bądź pęcherzyka. Afty niewątpliwie są bolesne i utrudniają codzienne życie. Jeśli nie zareaguje się odpowiednio szybko, może dojść do stanu zapalnego. Pamiętajmy, że jest możliwe, że wraz z aftą powiększą się węzły chłonne na szyi.

Dlaczego powstaje afta i jak ją rozpoznać?

Pierwszymi niepokojącymi sygnałami są pieczenie i silne mrowienie. Wiele jest przyczyn pojawiania się aft. Jedną z nich jest podrażnienie jamy ustnej poprzez zbyt energiczne szczotkowanie, a także nieodpowiednia higiena. Również styczność z brudnymi przedmiotami, np. długopisami, nawyk przygryzania wargi oraz powstawanie zadrapań są powszechnymi przyczynami. Stres, alergia, silne leki czy choroby zębów (m.in. próchnica, wychodzenie ósemek) także przyczyniają się do formowania się afty.

Jak zapobiec wystąpieniu afty?

Przede wszystkim należy dbać o higienę jamy ustnej i uważać na wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne (m.in. zranienia) oraz w miarę możliwości unikać sytuacji stresowych.

Gdy afta się już pojawi

Pomimo że afty zwykle leczą się same do 4 tygodni, należy skonsultować się ze stomatologiem w celu ustalenia czy aby na pewno pacjent ma do czynienia z tym właśnie schorzeniem. W razie nawrotów afty (tzw. aftoza) wskazane jest zażywanie witaminy B12, żelaza, a także kwasu foliowego. Stomatolog dodatkowo może przepisać środki przeciwbólowe, płukanki bądź zalecić miejscowe smarowanie w celu odkażenia błon śluzowych. W razie zaawansowanej afty stosuje się antybiotyki albo sterydy. Bardzo ważną zasadą w czasie leczenia jest odstawienie gorących płynów, ciepłych posiłków oraz alkoholu. Należy unikać także cytrusów, produktów ostrych, kwaśnych i innych, które mogą spowodować podrażnienie jamy ustnej.

Wskazane natomiast jest spożywanie produktów zawierających witaminę z grupy B (najlepiej B12) czy wzmacniających odporność organizmu. Gdy jednak trzeba czekać na wizytę u lekarza, można wykorzystać zioła jako płukanki, np. szałwię czy rumianek. Pomoże również płukanie słabym roztworem soli oraz ciepły okład z herbaty w torebce.

Udostępnij ten artykuł!