Co obejmuje radiologia stomatologiczna?
Autor: gamadent

Radiologia jest jedną z dziedzin medycyny. Jest ona także samodzielną specjalizacją lekarską, która zajmuje się obrazowaniem ciała człowieka. Radiologia wykorzystuje do obrazowania promieniowanie rentgena. Jej początki rozpoczęły się pod koniec XIX wieku, gdy Wilhelm Roentgen odkrył promienie nazwane później jego imieniem.

Czym zajmuje się radiologia stomatologiczna?

Radiologia stomatologiczna (https://gamadent.pl/radiologia-stomatologiczna/) wykorzystywana jest w diagnozowaniu schorzeń stomatologicznych. Prześwietlenie zęba najczęściej wykonuje się przed jego leczeniem kanałowym lub ekstrakcją. Zdjęcie RTG może zostać wykonane również u tych pacjentów, którzy wymagają leczenia protetycznego. Dzięki niemu lekarz może dokładnie zaplanować zarówno leczenie stomatologiczne, jak i protetyczne. Radiologia stomatologiczna jest specjalizacją, która okazuje się bardzo przydatna nie tylko do obrazowania pojedynczych zębów. Sprawdza się ona także w obrazowaniu szczęki, tkanek kostnych, stawów i kości. Warto wspomnieć, że w stomatologii zdjęcia RTG należą do najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych.

Rodzaje badania radiologicznego zębów

Można wyróżnić trzy typy badania radiologicznego zęba. Zalicza się do nich badanie:

  • punktowe – jest najmniej szkodliwym badanie RTG wykonywanym w stomatologii. Umożliwia bardzo dokładne zobrazowanie maksymalnie czterech zębów;
  • pantomograficzne – jest mniej szczegółowe od punktowego, ale obejmuje wszystkie zęby. Bardzo często badanie to jest wykonywane w przypadku formowania protezy zębowej;
  • cefalometryczne – wykonanie tego prześwietlenia zleca się głównie w leczeniu wad zgryzu. Na zdjęciu cefalometrycznym widoczne są zarówno zęby, jak i tkanki oraz kości. Na zdjęciu tym można zobaczyć także zatoki przynosowe.

Wskazania do RTG zębów

Prześwietlenie zęba wykonuje się najczęściej w celu zaplanowania leczenia. Standardowo RTG zęba wykonuje się w przypadku, gdy niezbędne jest leczenie kanałowe. Zdjęcie zęba wykonuje się także przed jego ekstrakcją. Wskazaniem do wykonania RTG stomatologicznego są również urazy w obrębie twarzoczaszki, które są efektem choroby lub pobicia. RTG stomatologiczne niezbędne jest też u pacjentów z kamicą ślinianek oraz u tych z podejrzeniem torbieli.

Przebieg badania

W przypadku wykonywania RTG stomatologicznego pacjentowi zakładany jest specjalny, wykonany z gumy ołowianej, fartuch. Dzięki niemu można zmniejszyć szkodliwy wpływ promieni rentgenowskich. Badanie RTG może mieć charakter wewnątrz- lub zewnątrzustny. Postępowanie uzależnione jest od charakteru badania. Badanie wewnątrzustne wykonywane jest w pozycji siedzącej. Klisza podtrzymywana jest przy tym badaniu przez pacjenta.

Udostępnij ten artykuł!