Autor: gamadent

Kamień nazębny, czyli zmineralizowana płytka nazębna, bezustannie zagraża naszym zębom. Nalot na zębach tworzy się już w kilka chwil po umyciu zębów, jednak nasze zęby są najbardziej narażone na jego powstawanie po posiłkach. Resztki jedzenia sprawiają, że na zębach powstaje błona z białka, która po kilku godzinach zmienia się w białawy nalot. Jeśli nie zostanie usunięty, na skutek mineralizacji stwardnieje i zamieni się właśnie w kamień nazębny.

Kamień odkłada się u wszystkich, jednak pewne czynniki wpływają na szybkość jego powstawania. Są to geny, skład śliny (która do pewnego stopnia zapobiega jego powstawaniu), wady zgryzu, higiena jamy ustnej, a nawet dieta – odkładaniu kamienia sprzyja częste spożywanie nabiału i węglowodanów.

Tej dolegliwości nie należy bagatelizować, gdyż jest główną przyczyną paradontozy. W mniej zaawansowanym stadium prowadzi również do odsłaniania szyjek zębowych, krwawienia dziąseł i stanów zapalnych. Dlatego tak ważna jest higiena jamy ustnej i dokładne czyszczenie zębów. Dokładnie czyścić należy również szczeliny międzyzębowe – to tam najczęściej pojawia się kamień ze względu na zalegające resztki jedzenia. Warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, by lekarz mógł wykonać skaling, czyli zabieg usuwania kamienia nazębnego. Jest to zabieg bezbolesny, który poprawia wygląd uzębienia i co najważniejsze, pomaga zapobiegać paradontozie.

Udostępnij ten artykuł!