Leczenie kanałowe ma niezbyt dobrą opinię wśród pacjentów – uważają je za bolesne i wymagające czasu. Dzisiaj jednak może odbyć się podczas jednej wizyty i bez większych dolegliwości bólowych. Jaka jest cena leczenia kanałowego w Krakowie? Jak przebiega leczenie? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Czym właściwie jest leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe to zabieg, który ma na celu naprawę i uratowanie bardzo zniszczonego lub zainfekowanego zęba, aby uniknąć jego usunięcia. Termin „leczenie kanałowe”, pochodzi od oczyszczenia kanałów wewnątrz korzenia zęba. Jeszcze kilkanaście lat temu, zabieg często bywał bolesny. Jednak dzięki postępom w dziedzinie stomatologii i skutecznym znieczuleniom, pacjenci nie odczuwają bólu. W rzeczywistości codzienne funkcjonowanie z zepsutym zębem jest dużo bardziej uciążliwe niż samo leczenie.
Dlaczego możesz potrzebować leczenia kanałowego?
Ludzkie zęby posiadają miękki rdzeń zwany miazgą. Miazga rozciąga się od korony — widocznej części zęba — aż do wierzchołka korzenia zęba w kości szczęki. Zawiera nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Gdy ząb jest pęknięty lub ma głęboki ubytek, bakterie mogą dostać się do miazgi. Nieleczone bakterie i gnijący materiał, powodują szereg poważnych infekcji lub ropień zęba, prowadząc do obumarcia miazgi, utraty kości, a nawet samego zęba. Najczęstsze objawy mogą obejmować obrzęk twarzy i szyi, dziurę w zębie, ból, obrzęk dziąseł, a także wrażliwość na temperaturę spożywanych posiłków.
Sposoby na znieczulenie w leczeniu kanałowym
Dentyści zrezygnowali z zatruwania zęba na rzecz stosowania znieczulenia miejscowego. Usuwanie chorej miazgi i opracowywanie kanałów zębowych to zadanie wymagające precyzji i czasu, co wymaga od pacjenta pozostawania w bezruchu nawet przez kilka godzin. Dlatego w relacji pacjent-dentysta komfort jednej ze stron jest gwarantem komfortu drugiej strony. Lekarz stomatolog powinien jasno przedstawić pacjentowi sposób podawania znieczulenia. Obecnie stosuje się dwie metody:
- za pomocą zastrzyku,
- pod kontrolą bezstrzykawkowych urządzeń takich jak na przykład The Wand.
Strzykawka lub bez – jakie są różnice?
Płyn wstrzykiwany w przestrzeń zęba wywołuje ból, ponieważ powoduje gwałtowny wzrost ciśnienia w okolicy korzeni zęba. Pacjent czuje, jakby leczone tkanki były rozpierane od środka. Dlatego lekarze coraz częściej odchodzą od tego sposobu znieczulenia i zamiast niego stosują urządzenie wyposażone w mikroprocesor. Za jego pomocą płyn podawany jest stopniowo, a jego stopniowe wchłanianie nie powoduje uczucia rozpierania zęba. Niewielka igła wbijana jest w sposób rotacyjny, co pozwala uniknąć bólu oraz przebijania się przez tkanki.
Znieczulenie komputerowe może objąć swym działaniem kilka zębów naraz. Zupełną innowacją jest również to, że pacjent nie odczuwa odrętwienia w jamie ustnej, dzięki czemu może rozmawiać z dentystą. Znieczulenie metodą komputerową ma również kojące działanie na ludzką psychikę, ponieważ brak strzykawki sprawia, że pacjenci nie myślą o bólu i czują się rozluźnieni.
Czy można uniknąć leczenia kanałowego?
W wielu przypadkach leczenie kanałowe jest jedynym sposobem na powstrzymanie infekcji miazgi, a jednocześnie na uratowanie zęba. Procedura ma wysoki wskaźnik powodzenia, ponieważ większość pacjentów odzyskuje sprawność zęba na wiele lat, o ile przestrzegana jest odpowiednia higiena jamy ustnej.
Jedyną alternatywą dla leczenia kanałowego jest usunięcie zęba, jednak w takich przypadkach tworzy się luka, która może spowodować skrzywienie pobliskich zębów. Twój dentysta zaleci wówczas uzupełnienie brakującego zęba, jednak procedura jest bardziej skomplikowana niż leczenie kanałowe.
Jeśli infekcja miazgi zęba nie zostanie wyleczona na czas, infekcja może się rozprzestrzeniać i wpływać na otaczającą kość szczęki i inne zęby. Może to oznaczać, że trzeba będzie leczyć lub usuwać więcej zębów. Dlatego też dentyści zawsze zalecają ratowanie zęba, a nie jego usuwanie.
Bezbolesne leczenie kanałowe w Krakowie
W Gamadent naszym celem jest zadbanie nie tylko piękny i zdrowy uśmiech naszych pacjentów, ale również o najwyższy poziom komfortu podczas każdej wizyty. Choć wielu pacjentów początkowo obawia się leczenia kanałowego, zawsze podkreślamy, że nie ma powodów do niepokoju. Dzięki stosowaniu znieczulenia miejscowego, które redukuje do zera dolegliwości bólowe, pacjenci mogą czuć się spokojnie i bezpiecznie. Endodoncja przeprowadzana w naszych gabinetach to skuteczny sposób na uratowanie zęba, który pozornie kwalifikuje się do usunięcia. Jeśli więc wymagasz leczenia kanałowego, które będzie całkowicie bezbolesne — zapraszamy do kontaktu!