Czy implant to trwałe rozwiązanie?
Autor: gamadent

Osoby, które utraciły jednego bądź kilka zębów mają dzisiaj do dyspozycji szereg metod, z pomocą których można znowu cieszyć się pięknym uśmiechem. Tym, co zyskuje coraz większą popularność są implanty stomatologiczne. Wiele osób rozważających wszczepienie implantu zastanawia się nad tym, czy jest to rozwiązanie trwałe.

Czym jest implant?

Implant zębowy to śruba niewielkich rozmiarów, którą umieszcza się w kości szczęki bądź żuchwy w miejscu, w którym znajdowały się zęby. Zadaniem implantu jest zastąpienie naturalnego korzenia zęba. Umieszczenia się na nim koronę, której odcień stomatolog dobiera zawsze do koloru naturalnych zębów. Plusem implantów jest to, że prezentują się bardzo naturalnie. Niezwykle trudno jest je odróżnić od prawdziwych zębów. Pacjent, który zdecyduje się na implanty, ma zapewniony dużo większy komfort funkcjonowania niż ten, który nosi ruchomą protezę. 

Jak trwałe są implanty?

Osoby, które rozważają wszczepienie implantów stomatologicznych bardzo często zastanawiają się nad tym, jak trwałe jest to rozwiązanie. Zasadniczo implanty trafiają do naszej szczęki bądź żuchwy na długie lata. Jeśli tylko zabieg został wykonany prawidłowo, a pacjent stosuje się do zaleceń specjalisty, można spodziewać się, że implant pozostanie na swoim miejscu nawet kilkadziesiąt lat. Bardzo ważne jest, aby oddać się w ręce prawdziwego specjalisty, który ma wieloletnie doświadczenie. Trzeba jednak pamiętać, że na trwałość implantów wpływ na również zachowanie pacjenta i jego nawyki higieniczne. 

Od czego zależy trwałość implantów?

To, jak długo implanty pozostaną na swoim miejscu, uzależnione jest między innymi od właściwej higieny jamy ustnej. Trzeba pamiętać, że implanty nie zwalniają nas z regularnego odwiedzania gabinetu stomatologa. Na powierzchni zębów osadza się płytka bakteryjna. Dokładnie tak samo dzieje się z implantami. Dlatego regularne usuwanie kamienia nazębnego jest niezbędne. Warto także polubić nić dentystyczną, która pozwala na dokładne usunięcie resztek jedzenia z miejsca, gdzie implant styka się z koroną. Co się stanie, jeśli nie będziemy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej? Może pojawić się stan zapalny. To z kolei może skutkować zanikiem kości i koniecznością usunięcia implantu. 

Implanty to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy z jakiegoś powodu utracili zęby, a ruchoma proteza wydaje im się być mało komfortowa. Jeśli tylko zadbamy o higienę jamy ustnej i będziemy stosować się do zaleceń stomatologa, możemy być pewni, że implanty posłużą nam naprawdę długie lata. 

Udostępnij ten artykuł!